Paličatka březová připomíná svým vzhledem vosu, rozlišíte ji však podle paličkovitě rozšířených tykadel (díky tomu pojmenování paličatka. V dospělosti dorůstá tento druh délky v rozmezí 15-25 milimetrů. Tyto rozměry dělají z paličatky březové největšího evropského zástupce širokopasých.
Samičky tohoto druhu kladou až 200 vajíček, a to jednotlivě nebo po skupinách, nejčastěji do zářezů na okraji či na spodní straně listu listnatých stromů, především bříz (díky tomu druhový název březová). Housenice, které jsou jasně zelené s černým proužkem na hřbetě, ožírají listy břízy. Když dorostou, vytvoří si na větvi pevný pergamenovitý hnědý zámotek přilepený na větévce a v něm přezimují. Teprve zjara se kuklí. Larvy paličatky březové se živí v noci bývají dlouhé až 45 milimetrů.
Čeleď paličatkovití (Cimbicidae) zahrnuje středně velké až velké druhy ( 9 - 28 milimetrů). Samci mají silně vyvinutá zadní stehna i mohutná kusadla a obojí uplatňují při soubojích o samice. Z vajíček kladených do zářezů v listech živných dřevin či bylin se líhnou larvy se spirálovitě stočeným tělem. Při podráždění vystřikují v tenkých praméncích krvomízu z otvůrků nad dýchacími průduchy (tzv. reflexní krvácení).
Komentáře ke zvířeti