Paličatka březová

Cimbex femoratus

Výskyt: Evropa
Velikost: 15-25 mm
Počet vajíček: Kolem 200 ks
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4397 zobrazení     0 komentářů

Paličatka březová připomíná svým vzhledem vosu, rozlišíte ji však podle paličkovitě rozšířených tykadel (díky tomu pojmenování paličatka. V dospělosti dorůstá tento druh délky v rozmezí 15-25 milimetrů. Tyto rozměry dělají z paličatky březové největšího evropského zástupce širokopasých.

Samičky tohoto druhu kladou až 200 vajíček, a to jednotlivě nebo po skupinách, nejčastěji do zářezů na okraji či na spodní straně listu listnatých stromů, především bříz (díky tomu druhový název březová). Housenice, které jsou jasně zelené s černým proužkem na hřbetě, ožírají listy břízy. Když dorostou, vytvoří si na větvi pevný pergamenovitý hnědý zámotek přilepený na větévce a v něm přezimují. Teprve zjara se kuklí. Larvy paličatky březové se živí v noci bývají dlouhé až 45 milimetrů.

Čeleď paličatkovití (Cimbicidae) zahrnuje středně velké až velké druhy ( 9 - 28 milimetrů). Samci mají silně vyvinutá zadní stehna i mohutná kusadla a obojí uplatňují při soubojích o samice. Z vajíček kladených do zářezů v listech živných dřevin či bylin se líhnou larvy se spirálovitě stočeným tělem. Při podráždění vystřikují v tenkých praméncích krvomízu z otvůrků nad dýchacími průduchy (tzv. reflexní krvácení).

Paličatka březováNázvy ve světě

Anglicky: Birch Sawfly, Dánsky: Stor Bladhveps, Německy: Große Birkenknopfhornblattwespe, Rusky: Большой березовый пилильщик

Foto: www.hornissenschutz.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.