Lumek žlutý

Ophion luteus

Výskyt: Evropa
Velikost: 30 mm
velikost písma:  A A A
27.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7423 zobrazení     0 komentářů

Lumek žlutý je velmi hojný na pasekách. Často však zalétne večer za světlem otevřeným oknem do místnosti. Lumek žlutý je menší než jeho příbuzný lumek veliký. Dorůstá v dospělosti délky kolem 30 milimetrů.

Samička nabodává housenky můr a klade do jejich těl vajíčka. Larvy pak housenky vyžírají.

Lumci jsou čeleď cizopasných vos s dlouhými, mnohočlennými, rovnými tykadly, makadly čelistními 5člennými. Křídla přední se zřetelnou plamkou; 2 zvratné žilky tvoří 3 políčka terčová, z nichž prvé však splynulo s prvým, před ním položeným políčkem loketním; 2. políčko loketní, je-li vůbec vyvinuto, jest malé a nazývá se též políčkem zrcadlovým. Zadeček jest stopkatý nebo skoro přisedlý, táhlý; 2. a 3. kroužek jsou pohyblivě spojeny. Samička má kladélko často velmi daleko čnějící, jímž vajíčka na hmyz nebo do něho snáší.

Larvy žijí pak uvnitř hostitele vyžírajíce jej tak, že ústrojů k životu potřebných se nedotýkají až do své dospělosti; pak se obyčejně uvnitř prázdné kožky nebo vně zakuklí. Poněvadž cizopasí tímto způsobem ve mnohých druzích hmyzu škodlivého, jehož přílišné rozmnožení zamezují, jsou člověku užiteční. Jinak zajímaví jsou též značnou pohlavní dvojtvárností a hypermetamorphosou, která u některých druhů byla zjištěna.

Foto: http://donegal-wildlife.blogspot.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.