Pěnodějka nížinná

Cercopis sanguinolenta

Výskyt: Evropa
Velikost: 10 mm
Potrava: Byliny
velikost písma:  A A A
15.05.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5062 zobrazení     0 komentářů

Pěnodějka nížinná je kolem 10 milimetrů velká. Jedná se o vzhledově krásného zástupce z čeledi pěnodějkovitých, ve zbarvení tohoto druhu převládá černá barva, na křídlech jsou vyobrazeny oranžovo-červené skvrny. Tento zástupce z řádu polokřídlého hmyzu je hojný především na loukách v nížinách. V tomto prostředí se vyskytuje od měsíce června do srpna. Ve zbarvení dominuje červená a černá barva. Pěnodějka nížinná je velice podobná pěnodějce červené, od níž se odlišuje rovným červeným pruhem ve vnější polovině křídel (pěnodějka červená má červený obloukovitě zahnutý). Nápadný je však rozdíl mezi oběma druhy v nárocích na biotop. Zatímco pěnodějka nížinná se vyskytuje na výslunných nížinných lokalitách, tak pěnodějka červená žije ve vyšších a horských polohách. Dává přednost kyselým půdám.

Pěnodějka nížinná se zdržuje na bylinách. Samice klade vajíčka na trávu. Nymfy žijí 10 až 15 centimetrů hluboko v půdě, kde sají na kořenech různých bylin. Kolem sebe si nymfy vytvářejí pěnovitý obal (proto název pěnodějka).

Rod Cercopis z čeledi pěnodějkovitých (Cercopidae) je v naší fauně zastoupen celkem třemi druhy hmyzu, z nichž teplomilný Cercopis arcuata je velice vzácný.

Pěnodějka nížinnáNázvy ve světě

Německy: Bindenblutzikade, Slovensky: Peniarka nižinná

Foto: http://www.naturagraeca.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.