Pěnodějka červená má délku těla kolem jednoho centimetru. Ve zbarvení dominuje červená a černá barva. Pěnodějka červená je velice podobná pěnodějce nížinné (Cercopis sanguinolenta), od níž se odlišuje obloukovitě zahnutým červeným pruhem ve vnější polovině křídel (pěnodějka nížinná má červený pruh rovný). Nápadný je však rozdíl mezi oběma druhy v nárocích na biotop. Zatímco pěnodějka nížinná se vyskytuje na výslunných nížinných lokalitách, tak pěnodějka červená žije ve vyšších a horských polohách. Dává přednost kyselým půdám.
Pěnodějka červená obývá především horské křovinaté svahy a rozsáhlejší travnaté plochy. Dospělce často nalezneme na listech bylin.
Rozšíření tohoto druhu je v celé Evropě. Jedná se o hojný druh, který ovšem v nížinách chybí.
Podobně jako u pěnodějky nížinné žijí nymfy v půdě v pěnovém obalu na kořenech různých rostlin. Dospělce zastihneme v přírodě v červnu a v červenci. Neukrývají se v porostu. Jistou ochranu před predátory jim totiž poskytuje výstražné červenočerné zbarvení (podobné známe např. u vřetenušek).
Rod Cercopis z čeledi pěnodějkovitých (Cercopidae) je v naší fauně zastoupen celkem třemi druhy, z nichž teplomilný Cercopis arcuata je vzácný.
Komentáře ke zvířeti
Nepřihlášený uživatel