Mšice maková

Aphis fabae

Výskyt: Evropa
Velikost: 1,5-2,5 mm
Hostitelské rostliny: Řepa, bob, mák, fazol
velikost písma:  A A A
13.01.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2480 zobrazení     0 komentářů

Bezkřídlé i okřídlené živorodé samičky jsou černozelené až černohnědé, 1,5-2,5 milimetrů dlouhé. Mšice maková využívá jako hostitelské rostliny tyto druhy: řepa, bob, mák, fazol a četné jiné. Příznaky poškození touto mšicí jsou zkrabacené nebo stočené listy, zvláště srdéčkové. Na jejich spodní straně kolonie mšic. Rostliny se zpožďují ve vývoji.

Přezimují černá vajíčka na zimních hostitelích, především na brslenech, kalině a pustorylu. Na jaře se na těchto keřích vyvinou 2-4 pokolení mšic. Ve druhé polovině až koncem května se mšice rozlétávají na letní hostitele. Zpravidla ve 2. polovině června se opět vyvíjejí okřídlené mšice. Nastávají tzv. sekundární přelety, tj. rozšiřování mšic uvnitř porostu řepy. Na podzim se mšice vracejí na zimní hostitele.

K přemnožení obvykle dochází po časném náletu mšic, za suchého a teplého počasí. Přirozenými nepřáteli mšic jsou slunéčka, larvy pestřenek a zlatooček, parazitoidi řádu blanokřídlých, entomopatogenní houby aj.

Jako nepřímou ochranu můžeme na mšici makovou použít časné setí do dobře připravené půdy a všechna agrotechnická opatření, která podporují rychlé a rovnoměrné vzcházení porostů a brání jeho mezerovitosti a zaplevelení.

Mšice makováNázvy ve světě

Anglicky: Bean Aphid, Chorvatsky: Crna repina ili bobova uš, Německy: Schwarze Bohnenlaus

Foto: http://bugguide.net

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.