Korovnice smrková

Sacchiphantes abietis

Výskyt: Celá Evropa
Velikost: 0,2 cm
Hostitelská rostlina: Smrk
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4378 zobrazení     2 komentáře

Korovnice smrková dorůstá délky těla kolem 0,2 centimetru. U nás je čeleď korovnicovitých zastoupena celkem sedmi druhy. Pro korovnice obecně je charakteristické, že všechny samičky kladou vajíčka, zatímco u většiny ostatních mšic partenogenetické samičky rodí živé larvy. Mšice jsou obaleny voskovými strukturami vylučovanými na povrch těla. Druhy se velmi obtížně rozlišují, je potřebná znalost způsobu života.

Korovnice smrková se vyskytuje v různé hojnosti v celé Evropě. V České republice se tento druch nachází po celém území. Vyhledává především smrkové a modřínové lesy.

Korovnice smrková prochází velmi složitým vývojem. Na bázi mladých výhonků smrku vyvolává sání mšic vznik zelených nebo načervenalých šišticovitých hálek. V komůrkách uvnitř hálek mšice vyrůstají, v létě se hálky otevírají, mšice je opouštějí a stěhují se na modřín. Z modřínů se po několika generacích opět stěhují na smrk. Pouze na smrku se objevuje oboupohlavní generace. Zde dochází ke kopulaci a samička klade jedno oplozené vajíčko, z něhož se na jaře vylíhne zakladatelka

Boj proti této korovnici spočívá především v pěstování smrků na vhodných stanovištích. Pokud odřezáváme hálky ještě před jejich otevřením, omezíme množství korovnic v následujícím roce.

Korovnice smrkováNázvy ve světě

Chorvatsky: Smrekova uš šiškarica

Foto: http://www.entom.unibo.it

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

26.03.2017, 16:02
ught
26.03.2017, 16:01
dddd