Klešťanka velká žije téměř v každém rybníčku nebo tůňce, ale můžete ji najít i v louži, je to 10 až 15 milimetrů velká vodní ploštice. Ve vodě vydává tento druh jemný zvuk.
Klešťanka velká se živí převážně řasami. Dobře také létá a za teplých letních nocí přelétává na jiná místa a často přitom vlétne za světlem otevřeným oknem.
Klešťanka velká náleží do podřádu ploštice, což je skupina malého, středně velkého i velkého hmyzu s bodavě sacím ústrojím, které směřuje dozadu pod tělo. Nohy jsou často kráčivé, u vodních druhů plovací, u dravých pak přizpůsobené k lapání kořisti. Tarsus je většinou 2-3 článkový. Typickým znakem je první pár křídel, který je přeměněn na polokrovky (hemelytry), druhý pár je blanitý, v klidu složený podélně na zadeček. V minulosti byly ploštice klasifikovány jako řád, dnes se řadí společně se stejnokřídlými do řádu Hemiptera, ve kterém jsou podřádem nebo neklasifikovanou skupinou v rámci podřádu Prosorrhyncha. Ploštice jsou různorodou skupinou, je známo kolem 40 000 druhů, v České republice žije asi 900 z nich. Ploštice jsou rozšířené po celém světě, existují suchozemské i vodní druhy. Jsou většinou býložravé, některé ploštice jsou dravé, jiné pak parazitují na teplokrevných živočiších včetně člověka.
Komentáře ke zvířeti