Kakadu palmový

Probosciger atterimus

Výskyt: Nová Guinea, Austrálie
Velikost: 60cm
Hmotnost: 700-900g
Kroužek: 16 mm
Počet vajec: 1 ks
Inkubační doba: 30 dní trvá inkubační doba, po 8 týdnech mladí vylétávají
Potrava: speciální směs pro kakadu
Cena: Obtížně dostupný druh, čemuž odpovídá vysoká cena
velikost písma:  A A A
17.09.2013     Autor: Luboš Tomiška     90514 zobrazení     5 komentářů

Život v přírodě

Areál přirozeného výskytu zasahuje na území Nové Guiney a severního Queenslandu. Žije především v pralesech v nadmořské výšce okolo 1300m, kde vytváří skupiny o 2-3 jedincích. Živí se palmovými ořechy, různými semeny a druhy ovoce, pupeny, atd…Hnízdí poměrně vysoko v dutinách stromů. Narozdíl od ostatních kakadu není hlučný. Řadí se mezi kriticky ohrožené druhy- CITES I. Dožívá se až 50 let.

Popis

Celé opeření černé s šedo-zeleným nádechem. Líce mají masovou barvu. Na hlavě má stejně jako ostatní kakaduové chocholku. Obě pohlaví zbarvena stejně, samice má akorát kratší zobák. Dorůstá 60-70 cm.

Početní stav v Evropě a chov

Kakadu palmový se vzácně dováží, poprvé tomu bylo v roce 1860 do zoo v Amsterodamu. Při dovozu byl problém s uvykáním na novou stravu. Odchovy se daří minimálně a pouze ve speciálních odchovných stanicích, kde jsou stanovena přísná hygienická opatření a celé prostředí je sterilizováno, tím se zabrání průchodu patogenních bakterií a virů. O návštěvě jedné takové stanice pohovořil Rudolf Vít ve článku: Zajímavosti z chovu kakadu palmového, rád bych vám z něj něco citoval, ale s autorem bohužel nejsem momentálně v kontaktu a tak nemůžu bez dovolení publikovat úryvky jeho článku. Beztak vám povím některé zajímavosti z jeho chovu. Po velmi intenzivním toku samce klade samička vždy!! pouze jedno podlouhlé vejce, na kterém sedí 31-35 dní, informace o etologii ještě nejsou zcela ustálené, i přestože je jejich odchov v zajetí bedlivě sledován. Ve většině případů je v zajetí praktikován umělý odchov a to hlavně proto, že nejsme schopni nabídnout optimální stravu pro krmící rodiče. K úplné soběstačnosti potřebují mladí kakaduové palmoví minimálně 8 měsíců. Jak už bylo zmíněno chov těchto papoušků je velmi problematický ale pokud vím správně, tak v ČR již byl zaznamenám odchov těchto ptáků.

Poddruhy

Zatím jsou známé poddruhy: aterrimus, goliath a stenolophus.

Kakadu palmovýNázvy ve světě

Latinsky: Probosciger atterimus, Anglicky: Palm Cockatoo, Německy: Palmkakadu, Arakakadu

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

06.10.2022, 09:39
Vykuř mi
06.10.2022, 09:38
Zmrdi
06.10.2022, 09:38
Kaskádu mas tak Kuneš vyjebaná
06.10.2022, 09:38
TOHLE ZVÍŘE JSEM MĚL DOMA A POSRALA MI CELEJ BARÁK BRUH KIDI GG VOLE POJĎTE JEDNA VE JEDNA V ROBLOX KKTI VYJEBANY NIKDY NEKUPOVAT!!!!!!!!!!
06.11.2017, 19:27
bok
Moje ime je DRASKOVIĆ JELENA i ja sam vjerovnik. Ako želite hitni zajam bez odgađanja ili puno papirologije za popravak dugova ili projekata financiranja, možete odgovoriti na ovu poruku i pomoći ću vam. Ja pošta je draskovic.jel@gmail.com
Vaš poslužitelj: draskovic.jel@gmail.com
S poštovanjem, DRASKOVIĆ JELENA