Vroubenka smrdutá

Coreus marginatus

Výskyt: Evropa
Velikost: 10,5-16 mm
Počet generací: 1 za rok
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5012 zobrazení     1 komentář

Vroubenka smrdutá dosahuje v dospělosti délky od 10,5 až do 16 milimetrů. Tělo má vejčité, okraje zadečku okrouhle rozšířené, nahoře je tělo ploché. Na temeni hlavy je slabá podélná rýha. Tykadla bývají zpravidla dlouhá asi jako polovina těla, první článek je tlustý, hranatý, poněkud prohnutý. Polokrovky jsou oddáleně tečkované, nejsou zrnité, žilky hnědě skvrnité. Membránové políčko má podobu protáhlého trojúhelníku. Nohy silné, stehna na konci ztloustlá, naspodu krátce trnitá, celá zrnitá s tmavými prstenci. Na holeních jsou rovněž tmavě tečkované prstence. První článek zadních chodidel je delší než oba další dohromady. Kloubní jamky zadních noh jsou hluboko zakrojeny do zadního okraje zadohrudi.

Vroubenka smrdutá se vyskytuje od nížin do hor. Ráda se zdržuje na vysokých rostlinách, především na šťovíku, jehož šťávy a semena vysává, živí se tedy výhradně rostlinnou potravou. Žije v bylinném patru, nejčastěji v prostředí s vysokou vzdušnou vlhkostí. Za teplých dnů tato ploštice létá. Šíří ostrý zápach, a když ji uchopíte do ruky, ještě dlouho cítíte tuto pronikavou „vůni“.

Vroubenka smrdutá přezimuje jako imago na zemi v drti rostlin, nová generace se vyskytuje od července.

Vroubenka smrdutáNázvy ve světě

Anglicky: Dock Bug, Dánsky: Skræppetæge, Chorvatsky: Lozina stjenica, Německy: Saumwanze, Slovensky: Obrubnica šťaveľová

Foto: http://www.naturespot.org.uk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

08.10.2017, 17:16
Je vroubenka smrduté nebezpečná nebo jedovaté pro člověka nebo třeba pro malé dítě ?