Kněžice zelná

Eurydema oleracea

Výskyt: Evropa, Asie
Velikost: 5-7 mm
Potrava: Šťáva brukvovitých
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4039 zobrazení     2 komentáře

Kněžice zelná se vyskytuje v zelinářských zahradách a na okrajích polí. V dospělosti dorůszá tato kněžice 5 až 7 milimetrů. Tělo je vejčité, podlouhle klenuté, hlava krátká, široká. Okraje paraklypei jsou obráceny nahoru a tvoří výrazný zvýšený lem. První článek bodce je asi tak tlustý jako ostatní a je uložen po celé délce ve žlábku. Vrchní strana těla je leskle černá, často s modrozeleným nádechem, zbarvení je však velmi proměnlivé. Štítek je řídce, polokrovky hustě tečkované. Štít tohoto druhu je na okrajích výrazně barevně lemován. Dospělci mají zprvu světlejší zbarvení břišní strany, později je zbarvení o něco tmavší.

Při ohrožení vylučuje kněžice zelná páchnoucí tekutinu – u citlivých osob vyvolává tento obranný mechanismus alergickou reakci. Kněžici zelnou, najdeme hlavně na brukvovitých rostlinách, jejichž šťávu vysává. Obývá louky, okraje cest, lesů a zahrady. Přezimuje jako imago. V teplejších oblastech má dvě generace do roka. Vyskytuje se od nížin do horských oblastí. Nejčastěji se vyskytuje ve střední a jižní Evropě, kde je hojná, dále ji nalezneme v Asii, ve Velké Británii a ve Skandinávii chybí.

Možná záměna tohoto druhu připadá v úvahu pouze s kněžicí trávozelenou.

Kněžice zelnáNázvy ve světě

Anglicky: Cabbage Bug, Finsky: Kaalilude, Chorvatsky: Zelena kupusna stjenica, Německy: Kohlwanze, Slovensky: Bzdocha kapustová

Foto: http://www.britishbugs.org.uk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

26.07.2020, 16:59
A dá se i chovat doma? Může sát i z utrhnutého listu?
08.05.2019, 14:50
našel jsem ji nice xd