Kobylka zelená

Tettigonia viridissima

Výskyt: Celá Evropa, sever Afriky, palearktická část Asie
Velikost: 35 mm
Počet vajíček: 70-100 ks
Potrava: Hmyz a jeho larvy, rostliny
velikost písma:  A A A
27.02.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6501 zobrazení     4 komentáře

Kobylka zelená žije na stráních, v sadech a zahradách, ale i hojně na polích ve vysokém obilí. Je až 35 mm velká a samička má kladélko, kterým klade do země 70 až 100 vajíček. Zbarvení je jasně zelené, na horní straně těla se často táhne hnědý pruh, zejména u samců. Můžeme ji zaměnit s rovněž hojnou kobylkou Tettigonia cantans, která se liší kratšími křídly (dosahují maximálně po kolena zadních nohou).

Vyskytuje se od měsíce července do října jak v nížinách, tak i v podhorských oblastech. Dospělí jedinci létají, ale urazí jen krátké vzdálenosti. Večer vylézají samečkové na vyvýšená místa, hlavně na stromy, a odtud uslyšíte za teplých večerů jejich hlasité cvrčení. Ale často se kobylky ozývají i přes den. Samička je přivábena cvrkotem samečka. Páření trvá skoro hodinu, s dlouhou trvalou předehrou. Nymfy žijí na loukách a nemají ještě vyvinutá křídla. Až po posledním svlékání koncem července se mění v dospělé jedince. Nebezpečím pro svlékající se larvy jsou mravenci a pro dospělé kobylky masožravé druhy ptáků a netopýrů.

Kobylka zelená se živí hmyzem a jeho larvami, příležitostně i rostlinnými částmi.

Stavy se v minulosti snížily používáním pesticidů, ale v současnosti stavy opět rostou. Kobylka zelená není chráněná.

Kobylka zelenáNázvy ve světě

Anglicky: Great Green Bush-cricket, Dánsky: Stor Grøn Løvgræshoppe, Francouzsky: La Grande Sauterelle Verte, Chorvatsky: Zeleni konjic, Německy: Grünes Heupferd, Polsky: Pasikonik zielony, Rusky: Кузнечик зеленый

Foto: http://sussexnature.blogspot.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

22.09.2016, 19:12
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAACHJAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAJ
29.09.2015, 11:41
Včera u mne přistála kobylka zelená. Co jí mám dát dobrého k snědku, než ji zase vypustím do přírody. A neni na ni už venku zima? Uživil bych ji do jara a pak ji dal svobodu? Díky.
28.07.2015, 14:08
Kobylce dávám pampelišky
28.07.2015, 14:03
Chytil jsem kobylku zelenou.Je nádherná.Jmenuje se Kýra.