Cvrček polní

Gryllus campestris

Výskyt: Evropa
Délka těla: 19-27 mm
Počet vajíček: Až 600 ks
velikost písma:  A A A
24.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     11489 zobrazení     0 komentářů

Cvrček polní má černou barvu těla s obvyklou žlutou bází krytek a načervenalou zadní stranou stehen. Křídla tohoto druhu cvrčka jsou převážně kratší než krytky. Samečkové vyluzují zvuk třením prvního páru křídel.

Na mezích a prosluněných svazích si sameček vyhrabává podzemní chodbičky, u jejichž vchodu pak "zpívá". Zvuky vyluzuje cvrček rytmickým třením předních křídel o sebe. Zvukotvorný orgán se skládá z ozubeného pilníčku na jednom křídle, který přejíždí po hladké liště druhého křídla, a ta rozechvívá ozvučnou část křídla, zvanou harfa. Zpěv slouží k akustickému označení teritoria, zpěvem sameček zahání rivaly a láká samičky k páření. Když samečkovi pustíme z magnetofonu hlas jiného cvrčka, vyprovokujeme ho ke zpěvu, kterému se říká rivalský. Když se setkají dva samečci, tak vzájemně mezi sebou soutěží, je to takový zpěvný turnaj. Silnější sameček obvykle přinutí slabšího zpěváka k ústupu. Pokud jsou ovšem hlasové projevy obou rivalů vyrovnané, tak dojde ke skutečnému souboji na kusadla. Samečci se do sebe pustí jako zápasníci a nezřídka může zápas skončit i smrtí jednoho z nich.

Oplozená samička cvrčka polního klade pod zemí asi 600 vajíček, larvy pak přezimují každá ve své chodbičce.

Cvrček polní je všežravec, i když rostlinná potrava patrně převládá. V České republice žije 11 druhů cvrčků. Používá se jako potrava pro agamy, chameleony, pavouky a hady.

Cvrček polníNázvy ve světě

Anglicky: Field Cricket, Chorvatsky: Poljski šturak, Německy: Feldgrille, Polsky: świerszcz polny, Rumunsky: Greier de câmp, Slovensky: Svrček poľný

Foto: http://www.gnvu.ch

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.