Kakadu přilbový

Callocephalon fimbriatum

Výskyt: Austrálie
Velikost: 33-35 cm
Hmotnost: 240-330 g
Kroužek: 11 mm
Počet vajec: 2-3 ks
Inkubační doba: 28-30 dnů
Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
Cena: Obtížně dostupný druh, cena se pohybuje kolem 200 000 Kč/ks
velikost písma:  A A A
17.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     18360 zobrazení     1 komentář

Kakadu přilbový se podobá kakadu havranímu, je ale velikostně asi o polovinu menší. Pohlavní dvojtvárnost je u něho velice nápadná. Samec je celkově šedavý, chocholku a hlavu má zářivě červené. Na spodní straně břicha a spodních ocasních krovkách jsou lemy per oranžově žluté. Samice má chocholku a hlavu šedou, svrchu je šedobílá, zespodu mají pera oranžové či zelenožluté lemy.

Kakadu přilbový obývá omezené území na jihovýchodě Austrálie (Nový jižní Wales, jihovýchod Viktorie). Vysazen byl na ostrov Kangaroo. Jeho domovem jsou horské lesy a lesnatá údolí mezi pobřežními planinami. Vystupuje až do výšek kolem 2000 metrů nad mořem. V zimě vždy sestupuje před sněhem do nižších poloh, často je v té době pozorován v parcích a zahradách na okrajích měst. Vždy je ale nepočetný až vzácný.

V hnízdní době žije v párech, jinak v menších skupinkách. Na místech, kde je právě nadbytek potravy, se někdy shromáždí i několik desítek kakaduů přilbových.

Samice snáší dvě vejce do dutin starých stromů. Na inkubaci se podílejí oba rodiče asi 30 dnů. Mláďata opouštějí hnízdo asi po sedmi týdnech a rodiče je dále dokrmují ještě dalších šest týdnů. Mláďata tohoto druhu dospívají ve třetím či čtvrtém roku života.

Kakadu přilbovýNázvy ve světě

Latinsky: Callocephalon fimbriatum, Anglicky: Gang-gang Cockatoo, Dánsky: Hjelmkakadu, Finsky: kekälekakadu, Francouzsky: Cacatoès à tête rouge, Holandsky: Helmkaketoe, Italsky: Cacatua gang-gang, Japonsky: akasakaoumu, Japonsky 2: アカサカオウム, Norsky: Hjelmkakadu, Německy: Helmkakadu, Polsky: kakadu krasnoglowa, Rusky: Шлемоносный какаду, Slovensky: kakadu prilbatý, Čínsky: 红冠灰凤头鹦鹉, Španělsky: Cacatúa Gang-gang, Švédsky: Hjälmkakadua

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

22.05.2021, 11:59
kakadu,přlbový,jest,ptáček,pestrobarevny
a,dase,naučit,mlivit,snadno,siho,ochoči
ditě,v,přeškolnim,věku