Saranče horská

Miramella alpina

Výskyt: Evropa
Velikost: 18-30 mm
Potrava: Býložravec
velikost písma:  A A A
16.07.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3378 zobrazení     0 komentářů

Velikost těla má saranče horská 18-30 mm, samci jsou menší velikosti. Délka krytek je 2-4,5 mm, jsou známy squamipterní, brachypterní i makropterní jedinci. Délka kladélka samic je 0,8-2 mm. Zbarvení je jasně zelené s černými pruhy. Zadní stehna jsou na spodní straně červená, zadní holeně jsou růžové.

Saranče horská je evropský druh (střední, jižní a východní Evropa). Od Španělska přes Francii a Itálii do střední Evropy (Švýcarsko, Německo, Polsko, Rakousko, Slovensko a Maďarsko) a na jih Chorvatsko a Černá hora.

V ČR velmi vzácný druh a glaciální relikt, který se vyskytuje pouze v Jeseníkách (Pradědská pahorkatina) a v jižních Čechách (Šumava, Brdy a Třeboňsko).

Dospělci od července do prvních mrazíků. Saranče horská nachází vhodné podmínky v subalpínském stupni (Jeseníky), kde osidluje primární bezlesí nebo horské louky, ale reliktně se vyskytuje i na rašeliništích (jižní Čechy) nebo jiných vlhkých a studených místech. Jako většina druhů sarančat je nevybíravým herbivorem.

V Červeném seznamu ČR je saranče horská vedena jako zranitelný druh (VU). V ČR má omezený areál a historicky byla vždy vzácným a lokálním druhem. Je třeba územně chránit lokality, kde se tato saranče vyskytuje a udržovat je managementovými opatřeními (především udržet stanovitě otevřené; sečením, pastvou a vyřezáváním náletu). V budoucnu je tento druh potencionálně ohrožen oteplováním a tím pádem změnou struktury biotopů.

Saranče horskáNázvy ve světě

Německy: Alpine Gebirgsschrecke

Foto: http://www.francini-mycologie.fr

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.