Motýlice obecná

Calopteryx virgo

Výskyt: Evropa, severní Afrika, Asie
Délka těla: 35 mm
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4235 zobrazení     1 komentář

Motýlice obecná je kolem 35 milimetrů velká. Zbarvením křídel se samec nápadně liší od samice. Tělo samců je kovově zelené, někdy modrozelené, hnědomodré až téměř modrofialové s nápadnými tmavě modrými až ebenově červenomodrými křídly. Křídla u samečků jsou téměř neprůsvitná, tmavá na 90 a více procentech plochy, světlejší bývají apikální konce. Samci mají spodní stranu konce zadečku hnědočerveně zbarvenou (konec 8, a převážně 9 a 10 článek). Křídla samic jsou půsvitná. V klidu odpočívající imaga motýlic mají křídla pevně sevřená nad tělem, podobně jako většina zástupců podřádu Zygoptera.

Motýlice obecná se pravidelně vyskytuje po celé České republice. Světově je rozšířena v celé Evropě, severní Africe a severovýchodní Asii.

Poletuje od května do srpna u řek, potoků i rybníků. Sameček má křídla modravá, samička téměř bezbarvá. Samička klade vajíčka pod vodou do rostlin a přitom se často celá potopí. Takto potopená vydrží i desítky minut. Larvy jsou štíhlé a na konci těla mají tři listovité přívěsky. Ve vodě žije larva dva roky, potom vylézá nad hladinu na rákosí, orobinec apod. Tady se pevně přichytí, pak jí praskne na hřbetě pokožka a vyleze dospělý jedinec, který je po oschnutí schopen letu.

Motýlice obecnáNázvy ve světě

Anglicky: Beautiful Demoiselle, Dánsky: Blåvinget Pragtvandnymfe, Holandsky: Bosbeekjuffer, Chorvatsky: Plava konjska smrt, Německy: Blauflügel-Prachtlibelle, Rumunsky: Calul popii, Slovensky: Hadovka obyčajná

Foto: http://www.thamesvalleybirds.co.uk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

31.03.2017, 14:41
a co zerou?