Šídlo velké

Aeshna grandis

Výskyt: Evropa
Délka těla: 60 mm
Potrava: Hmyz
velikost písma:  A A A
16.02.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7927 zobrazení     4 komentáře

Šídlo velké žije u nás poblíž vod, ale i na lesních pasekách a okrajích lesů, průsecích a světlinách. Má až 60 milimetrů dlouhé štíhlé tělo. Na těle má hnědé, boky s širokými žlutými pruhy, po stranách zadečku má sameček modravé, samička žlutavé skvrny. Šídlo velké je jediné šídlo u nás, které má zlatavě hnědé křídla. Na čele nemá šídlo velké skvrnu ve tvaru písmene T.

Tento druh poletuje od konce června do konce září. Let má šídlo velké velmi rychlý a prudký. Je velmi dravé, a jakmile spatří nějaký letící hmyz, okamžitě se na vyhlédnutou kořist prudce ve vzduchu vrhá. Larvy tohoto druhu šídla, jsou rovněž dravé, žijí na dně stojatých vod dva až tři roky, během tohoto období dýchají larvy konečníkovými žábrami.

Šídlo velké je řazené mezi vážky (latinský název: Odonata), což je řád hmyzu zahrnující křídlaté, dokonale létající dravé druhy se štíhlým tělem, nápadně velkýma, klenutýma očima a mohutnými kusadly. Larvy žijí ve vodě. Jsou rovněž dravé, k chytání kořisti používají vymrštitelný orgán zvaný maska, umístěný na spodní straně hlavy. Dospělé vážky se často zdržují i daleko od vody; samci obsazují teritoria, která urputně hájí. Při páření samec se samičkou vytvářejí v letu tandem.

Šídlo velkéNázvy ve světě

Anglicky: Brown Hawker, Dánsky: Brun Mosaikguldsmed, Holandsky: Bruine glazenmaker, Chorvatsky: Veliki vodeni konjic, Německy: Braune Mosaikjungfer

Foto: http://www.brocross.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

08.06.2022, 07:24
Ggvcgtgfzgd dg fbvfgzhgdgh
18.06.2020, 17:43
kdo je autor
11.01.2018, 09:10
dfdfdffd
25.01.2017, 10:03
sdsaDFfgIUTZIÝSztiutzIUDFTiadztfiuDTZFIfraifasuritfitrQEZFIUzfdiAFUŽDTRZrirfIUTDTRkfdakkDTJDSATFFGAdthtrfaTZUTFAtzrftzdsdiftevaTRKDTCRfztcfJTCXSJAJGxsfJTDFAXGrdXFdjffdcaAGFDSGHGFHMNFASSDFGHJSDFGHJXCFGHFVGHDHJXC VGNBEÝDZHEŠHZDÝXHNNEHDZXHHSZHNDUXCÝJHNDKIJUHJDKOLJFKDWSIÁUJDHUFHHNJDICUJHNRJMKDFIUGHJRKEOIDUFJffkjarfzgrvuzhijdugzýjhrřtufgýjrifjiáfjrmfuirjmfujrfujrufjnhrujheruáfuheuádzzheuihnjkitfígáguthjkifgvujhioeíáuřjitíázhjuirtářučjiíráutzhruáýzujiráuzjtiáujtigzáuktoíktoíhktioíijktok pice JSTE