Vážka čtyřskvrnná

Libellula quadrimaculata

Výskyt: Evropa
Délka těla: 27-32 mm
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2839 zobrazení     0 komentářů

Vážka čtyřskvrnná dosahuje velikosti 27 až 32 milimetrů. Tělo, má hnědožlutou barvu krom zadečku kde v koncové části přechází do tmavé. Nemá pohlavní dichroizmus, dospělci obou pohlaví jsou zbarveni stejně. Poznáme ji podle 2 skvrn na každém křídle. Jedna (menší) se nachází uprostřed křídla a 2 větší na jeho konci. U kořene spodního páru křídel je tmavožlutá skvrna, která je vespod černá, u kořene vrchního páru křídel je již skvrna světlejší.

Objevuje se od května do poloviny srpna. Je to druh rozšířen po celé ČR, s mozaikovitým výskytem. Patří k našim hojným druhům vážek.

Vážka čtyřskvrnná je výborný letec, létá rychle sem tam a pátrá po létajícím hmyzu, který přepadá. Výška letu je 40-60 centimetrů nad vodní hladinou. Menší kořist požírají ihned v letu, s větší kořistí usedají. Podobně jako vážka ploská usedají na ulomená stébla rákosu či větví, odkud pozorují okolí.

Páření probíhá za letu a trvá jen několik desítek sekund. Samice tohoto druhu klade vajíčka za letu do vody, především do menších rybníků a tůní. Zavalité larvy žijí na dně a jsou rovněž dravé. Jejich vývoj trvá dva roky.

Někdy můžete pozorovat hejna těchto vážek, jak společně táhnou na vzdálená místa. Snad tak osídlují nové oblasti, když se přemnoží.

Vážka čtyřskvrnnáNázvy ve světě

Anglicky: Four-spotted Chaser, Dánsky: Fireplettet Libel, Holandsky: Viervlek, Chorvatsky: Četverotočkasti plavozeleni vilin konjic, Německy: Vierfleck

Foto: http://esticadinhonature.wordpress.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.