Vážka ploská

Libellula depressa

Výskyt: Evropa
Délka těla: 40 mm
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7839 zobrazení     0 komentářů

Vážka ploská dosahuje velikosti těla asi 4 centimetry, rozpětí křídel potom bývá kolem 8 centimetrů. Samec má velmi nápadné hnědo-modré zbarvení. Samička je spíše hnědá nebo hnědo-žlutá. Má dorzoventrálně zploštělý zadeček. Kořen křídel je pokryt hnědými skvrnami.

Samičky vážky ploské lze zaměnit pouze s vážkou čtyřskvrnnou (Libellula quadrimaculata). Vážka čtyřskvrnná má ovšem na křídle viditelné černé skvrny a jiné zbarvení těla.

Vážka ploská obývá téměř celou Evropu, nevystupuje příliš do hor. I v České republice patří tento druh k jednomu z nejběžnějších vážek.

Tuto vážku najdeme především u stojatých vod, jako jsou nádrže a rybníky. Vážka ploská létá už brzy v květnu a až do začátku srpna. Kopulace se odehrává ve vzduchu během několika desítek vteřin. Při kladení vajíček samec hlídá samičku a odhání tak jiné samečky, ale samička se brzy páří i s jinými samečky. Vážka ploská klade vajíčka do různých stojatých vod v jejím okolí, to zajistí, že si nebudou malé dravé larvy konkurovat v jedné nádrži a je zajištěno šíření druhu. Pokud vyschne voda, larvy se mohou zahrabávat do vlhkého bahna a přerušit svůj vývojový cyklus až na několik týdnů, celý vývoj trvá přibližně dva roky.

Vážka ploskáNázvy ve světě

Anglicky: Broad-bodied Chaser, Dánsky: BlåLibel, Holandsky: Platbuik, Chorvatsky: Vilin konjic, Německy: Plattbauch, Slovensky: Vážka ploská

Foto: http://www.wiltshiredragonflies.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.