Mákovka vodní

Podura aquatica

Výskyt: Evropa, Asie a Severní Amerika
Délka těla: 1,5-2 mm
Potrava: Organické zbytky
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6226 zobrazení     2 komentáře

Mákovka vodní je druh bezkřídlého hmyzu. Je jen jeden milimetr velká. Mákovka vodní je drobný, ale nápadný druh chvostoskoka o velikosti těla 1,5–2 milimetry. Tělo je oválné s velkou hlavou a krátkými tykadly a nohami. Furka (skákající vidlička) je dobře vyvinutá a mákovka dobře skáče. Zbarvení je šedomodré. Na území České republiky se jedná o nezaměnitelný druh. Na první pohled připomíná zmenšeninu larvěnky obrovské. U nás se jedná o hojný druh.

Je to tzv. holarktický druh – Evropa, Asie a Severní Amerika.

Na hladině rybníka, tůně a větší louže v lese nebo jeho blízkosti uvidíte často černou skvrnu, jako kdyby tu někdo nasypal saze. Je to však ohromné množství mákovek, které skákají pomocí silného vidličnatého „ocásku“. Samičky kladou až přes 1 000 kusů vajíček, z nichž se za 12 dní líhnou larvy. Za rok je více pokolení.

Mákovka vodní se živí různými organickými zbytky, zejména rostlinného původu. V ohrožení se snaží uprchnout skákáním.

Mákovka vodní náleží do skupiny Chvostoskoci - jsou starobylá bazální skupina šestinohých (tj. hmyzu v širokém slova smyslu). Jsou to drobní živočichové, žijící v půdě nebo na povrchu půdy, humusu, opadu, někdy i na vodní hladině, firmových polích či okrajích ledovců. Jejich hlavními znaky (a synapomorfiemi) jsou unikátní skákací aparát a ventrální tubus na zadečku. Chvostoskoci jsou také jedním z nejužívanějších organismů v půdní ekotoxikologii.

Mákovka vodníNázvy ve světě

Německy: Schwarzer Wasserspringer

Foto: http://www.realmonstrosities.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

11.03.2018, 14:53
fůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůj
hnus
11.03.2018, 14:53
bgggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff