Rybenka domácí

Lepisma saccharina

Výskyt: Všechny světadíly
Délka těla: 8-19 mm
Vývoj vajíčka: 3-6 týdnů
Potrava: Organické látky
velikost písma:  A A A
29.05.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     9902 zobrazení     1 komentář

Rybenka domácí je bezkřídlý zástupce hmyzu, který má protáhlý tvar těla, které je ploché a pokryté stříbrnošedými šupinkami. Zpravidla bývá 0,8 až 1,9 centimetru dlouhá. Na konci těla se nachází trojice přívěsků vypadajících jako ocas a na hlavě pak dvojici dlouhých výběžků.

Jedná se o tvora, který je převážně aktivní v noci, kdy se vydává za potravou. Během rychlého pohybu se na krátko zastavuje, aby se zas následně dala do rychlého pohybu. Vyhýbá se přímému slunečnímu světlu, a pokud je jeho účinkům vystavena, snaží se rychle najít nový úkryt, ve kterém by byl stín.

Sameček rybenky domácí vloží své sperma na hedvábném vlákně do země, kde ho sebere samice. Spermatem jsou následně oplodněná vajíčka, která jsou umístěna do vhodných prasklin či trhlin, kde se pohybuje teplota mezi 22 až 27 °C. Samice klade vajíčka do menších skupinek po jednom až třech, ale během svého života je schopna položit až 100 vajíček. Vajíčka se pak vyvíjí 3 až 6 týdnů v závislosti na teplotě. Po vylíhnutí mláďat je tempo jejich vývoje taktéž ovlivňováno teplotou okolí, ve kterém žijí. Čerstvě vylíhnuté larvy se podobají dospělým jedincům, jen jsou menší.

Samice pro kladení vajíček nemají vyhraněné období v roce, kladou vajíčka kdykoliv.

Rybenky se živí převážně organickými látkami pocházejícími z rostlin, ve kterých jsou obsaženy sacharidy a proteiny. Často tak konzumují papír, knihy, lepidla, tapety, fotografie, oblečení, vlnu, ale i lidské jídlo jako jsou cukry, mouku či další.

Rybenka domácíNázvy ve světě

Chorvatsky: Šećerac

Foto: http://en.wikipedia.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

31.12.2016, 20:30
Rybenka (švehla obyčajná) pod mikroskopom :-) http://www.youtube.com/watch?v=kGZoDb9rs7Q