Pošvatka rybářice

Perla burmeisteriana

Výskyt: Evropa
Velikost: 17-28 mm
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5046 zobrazení     0 komentářů

Pošvatka rybářice se vyskytuje u neznečištěných rybníků, jezer a řek. Je v dospělosti 17 až 28 milimetrů velká. Rozpětí křídel dosahuje až pěti centimetrů.

Setkáte se s ní v dubnu až červnu. Pošvatka sedá obvykle na spodu listů keřů nebo bylin. Létá těžkopádně a třepotavě. Dravé larvy žijí na dně vod pod kameny. Dorostlé larvy vylézají na kmeny stromů, na byliny apod. Na hřbetě jim praskne pokožka a z ní vylézá okřídlený dospělý jedinec.

Pošvatka rybářice náleží do řádu hmyzu Pošvatky - zahrnuje křídlaté, většinou tmavě zbarvené druhy žijící v blízkosti vod. Pošvatky mají v klidu křídla složená ploše přes zadeček. Létají těžkopádným třepotavým letem nízko nad vodní hladinou. Dospělci nepřijímají potravu, mají zakrnělé ústní orgány. Larvy žijí ve vodě, jsou náročné na čistotu vody (bioindikátor kvality vod). Dýchají hlavně pokožkou, pouze větší druhy mají vláknité žábry. Býložravé, všežravé i dravé. Spolu s dospělci jsou důležitou složkou potravy dravých ryb – využívá se tedy jako návnada při lovení ryb. Křídla jsou buď čtyři stejná zřetelná, nebo více méně zkrácená, a to u samečků; jejich žilnatina jeví prvotní rozvětvení a u některých druhů vyvinuty jsou hojné žilky příčné. Zažívací roura nemá žaludku ssacího; žaludek svalnatý jest vyvinut a pylorus nese četné žlázy malpighické.

Foto: https://naturfotografen-forum.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.