Střechatka obecná

Sialis lutaria

Výskyt: Evropa
Velikost: 20-38 mm
Počet vajíček: Až 2000 ks
Potrava: Hmyz
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2536 zobrazení     0 komentářů

Střechatka obecná se zdržuje kolem rybníků, řek i potoků. Dosahuje velikosti od 20 do 38 milimetrů. Křídla s rozpětím 19-38 milimetrů mají průhledná a začoudlá s černou žilnatinou. Drží je střechovitě složené nad tělem. Na hlavě má černé oči a dlouhá nitkovitá tykadla. Od ostatních druhů v České republice se dá rozeznat žilnatinou na křídlech a tvarem zadečku.

Najdete ji v květnu a červnu obvykle sedící na rostlinách. Střechatka obecná létá velmi špatně. Její larvy, neobyčejně dravé, žijí po dva roky ve vodě, kde se živí jiným hmyzem. Kuklí se ve vlhké zemi na břehu. Dospělí jedinci žijí jen několik dnů. V té době klade samice až 2 000 vajíček na rákosí.

Střechatky (Megaloptera) tvoří samostatný řád hmyzu, u nás zastoupený třemi velmi podobnými druhy jediného rodu Sialis. Jedná se o hmyz většinou střední velikosti, ale některé druhy mohou být až 130 mm dlouhé. Jsou charakteristické složením křídel v klidu nad tělem do stříšky. Počtem druhů se jedná o chudý řád, na světě je jich známo přibližně 200, v Česku jen čtyři druhy. Nejvíc druhů je známo z tropů. Dříve byly střechatky řazeny do jednoho řádu síťokřídlých spolu s řády dlouhošíjek a síťokřídlých. Dospělé střechatky žijí vždy u vody, vyhledávají prosluněná místa. Létají za teplého počasí ve dne.

Střechatka obecnáNázvy ve světě

Anglicky: Alderfly, Dánsky: Dovenflue, Holandsky: Elzenvlieg, Německy: Gemeine Wasserflorfliege

Foto: http://www.bihrmann.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.