Kakadu žlutočečelatý

Cacatua galerita

Výskyt: Austrálie, Tasmánie, Nová Guinea, Aru a King
Velikost: 50 cm
Hmotnost: 830 g
Kroužek: 12 mm
Počet vajec: 1-3 ks
Inkubační doba: 30 dnů
Potrava: Semena, ořechy, bobule, ovoce, květy...
Cena: 50 000 Kč/pár
velikost písma:  A A A
17.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     37448 zobrazení     2 komentáře

Vzhled

Samec: základní zbarvení peří bílé, skvrna na uchu podle poddruhu bledě žlutá až žlutá. Špičatá chocholka. Spodek křídel i ocasu žlutý. Neopeřený oční kroužek bílý. Zobák šedočerný, nohy šedé. Oční duhovka sytě tmavohnědá až černá.

Samice: podobná samci, duhovku má červenohnědou. Poddruh kakadu žlutočečelatý guinejský (Cacatua garerita triton) se od ostatních poddruhů liší modrým očním kroužkem.

Rozšíření

Severovýchod až jih Austrálie, Tasmánie, Nová Guinea, Ostrovy Aru a King, většinou v blízkosti vodních toků. Příležitostně též bažiny a tropický deštný les.

Chov

Vedle kakadua moluckého je kakadu žlutočečelatý největším zástupcem svého rodu. Má silnou potřebu něco ozobávat a vydává pronikavý hlas. Proto není příliš vhodný pro chov v bytě. Mladí jedinci snadno zkrotnou a jsou velmi učenliví a hraví. Jsou natolik velcí a odolní, že mohou být celoročně ve voliéře s nevytápěným (ale suchým a bez průvanu) zázemím.

Odchovy: odchovy se zdařily již mnohokrát. Kakadu žlutočečelatý má během námluv nápadné chování: opakované imponující pohyby s rozevřeným ocasem a vztyčenou chocholkou. Snůška se skládá ze 2 až 3 vajec. Délka sezení je 30 dní a oba partneři se při něm střídají. Mláďata zůstávají ve hnízdě 85 dní a ve 100. dni života začínají přijímat potravu samostatně.

Kakadu žlutočečelatýNázvy ve světě

Latinsky: Cacatua galerita, Anglicky: Sulphur-crested Cockatoo, Dánsky: Stor Gultoppet Kakadu, Finsky: kultatöyhtökakadu, Francouzsky: Cacatoès à huppe jaune, Holandsky: Grote Geelkuifkaketoe, Italsky: Grande cacatua ciuffogiallo, Japonsky: kibatan, Japonsky 2: キバタン, Norsky: Gultoppkakdu, Německy: Gelbhaubenkakadu, Polsky: kakadu zóltoczuba, Rusky: Большой желтохохлый какаду, Slovensky: kakadu zlatochochlatý, Čínsky: 葵花鹦鹉, Španělsky: Cacatúa Galerita, Švédsky: Större gultofskakadua

Použitá literatura

Čerpáno z literatury Milana Vašíčka

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

24.05.2021, 21:50
kakadu,žlutočérnej,toje,ptaček
býlý,který,ma,na,hlavě,chocholku,žlutou
06.11.2017, 19:26
bok
Moje ime je DRASKOVIĆ JELENA i ja sam vjerovnik. Ako želite hitni zajam bez odgađanja ili puno papirologije za popravak dugova ili projekata financiranja, možete odgovoriti na ovu poruku i pomoći ću vam. Ja pošta je draskovic.jel@gmail.com
Vaš poslužitelj: draskovic.jel@gmail.com
S poštovanjem, DRASKOVIĆ JELENA