Luptouš slepičí

Trimenopon

Výskyt: Evropa
Délka těla: 1-1,5 mm
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5604 zobrazení     0 komentářů

Luptouš slepičí je 1 až 1,5 milimetrů velký silně zploštělý bezkřídlý hmyz, žije mezi peřím kurovitých ptáků (odsud pochází jeho druhový název). Tento bezkřídlý hmyz zařazený do řádu všenek sice nepřenáší nemoci, ale i tak svého hostitele dosti trýzní.

Nešťastná slípka, kterou luptouš slepičí poctí svou návštěvou, nejen že snáší méně vajec, ale její peří se stává nekvalitním. Luptouš peří totiž okusuje, a aby neměl svůj jídelníček tak jednotvárný, občas si přidá kousek slepičí pokožky. Naštěstí dnes již existují přípravky, které slepice nezvaného hosta zbaví.

Luptouš nebývá větší než 3 milimetry. Na konci svých chodidel má dva miniaturní drápky, kterými se zachytává peří. Fotografie zachytila vajíčka luptouše, nakladená v zadní části slepičího pírka.

Samička tohoto druhu přilepuje vajíčka na pera. Při větším rozmnožení může kuře, ale i slepice uhynout.

Ve světě je známo asi 1000 druhů čeledi luptoušovití. V České republice žije 37 druhů. Mezi nejčastější druhy u nás náleží výše popsaný luptouš slepičí, kromě něj na divokých i domácích husách cizopasí luptouš husí, Trinoton anserinum.

Všenky se vyskytují po celém těle, ale nejčastěji tam, kde si drůbež nemůže dobře dosáhnout zobákem. Zvláště u těžších plemen to bývá kolem kloaky a na břiše. Při rozhrnutí peří objevíme u silně napadených kusů početnou kolonii lezoucích všenek.

Foto: http://is.muni.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.