Křižák mostní

Larinioides sclopetarius

Výskyt: Evropa, Asie, S. Amerika
Velikost: 15 mm
Krmivo: Hmyz
velikost písma:  A A A
16.07.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5253 zobrazení     0 komentářů

Křižák mostní je poměrně velký druh křižáka, délka těla u samice až 15 milimetrů (hlavohruď u samice 3,5-6 mm, u samce 2,7-5 mm). Tělo je zbarveno šedě až šedohnědě, zadeček skvrnitý s tmavou kresbou ohraničenou tenkou bílou linkou. Hlavohruď široká, šedě zbarvená. Nohy jsou šedé s černými skvrnkami.

Možná záměna připadá v úvahu s ostatními zástupci rodu Larinioides, např. s druhem křižák pobřežní (Larinioides folium) - je menší než k. mostní, kresba je více výrazná. Spolehlivé odlišení od ostatních druhů rodu Larinioides je podle pohlavních orgánů.

Křižák mostní je holearktický druh (Evropa, Asie, S. Amerika). V České republice je hojný po celém území, zejména ve městech.

Křižák mostní si za pomoci člověka našel nové zvláštní místo k životu, nejčastěji ho najdeme na mostech (zejména železných) a železných konstrukcích budov (odtud dostal český název). Na mostech bývá velmi hojný a zvláště na podzim se s ním můžeme setkat takřka na každém mostě. Proč tento křižák obývá mosty - vysvětlení je prosté, nachází zde dostatek úkrytů a prostorů pro tkaní sítí. Mosty také bývají často osvětleny, což láká hmyz, který se v noci, právě v době, kdy jsou křižáci nejvíce aktivní, chytá do sítí. V přírodě ho nalezneme i na keřích okolo vod a na skalách. Křižák mostní si staví velké kruhové sítě, které mohou mít v průměru i přes půl metru! S dospělými jedinci se setkáme zejména na podzim, kdy také dochází k páření. Uvádí se, že přezimují i dospělí jedinci.

Křižák mostníNázvy ve světě

Anglicky: Bridge spider, Dánsky: Bolværksedderkop, Holandsky: Brugspin, Německy: Brückenkreuzspinne

Foto: http://bugguide.net

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.