Vodouch stříbřitý

Argyroneta aquatica

Výskyt: Evropa
Velikost: 10-15 mm
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4413 zobrazení     0 komentářů

Vodouch stříbřitý je větší pavouk. Jako u jednoho z mála pavoučích druhů je samice menší než samec. Délka těla samic je okolo 10 mm (hlavohruď 4,4-5,1 mm), u samců až 15 mm (hlavohruď 4,4-7,2 mm). Oči ve dvou řadách po čtyřech. Hlavohruď rezavá (hnědá). Chelicery poměrně velké, dokáže prokousnout i lidskou kůži. Na druhém článku chelicer je 5 zubů. Sternum má stejnou barvu jako hlavohruď. Zadeček šedohnědý, pokrytý hustými chloupky, tyto chloupky umožňují zadržení vzduchové bubliny, to způsobuje stříbřitý lesk, odtud český druhový název.

V České republice byl vodouch stříbřitý dříve hojný pavouk, zaznamenal pokles početnosti, nyní opět hojnější. Přesto se sním setká málokdo (skrytý způsob života), to se odrazilo i na mapování, v ČR bylo do roku 2002 vodouch zjištěn pouze na 35 kvadrátových polích z celkových 520! Setkáme se s ním např. Třeboňsko, Poodří, Ostravsko, Štramberk atd.

Vodouch stříbřitý obývá stojaté vody, tůně (preferuje čisté, mělké s vodním rostlinstvem), menší rybníky ale i rašelinná jezírka a slepá ramena řek. Vodouch se bez problémů může pohybovat i po souši, já jsem nalezl dospělou samičku v mechu v rákosině, vzdálené asi 50 m od vody. Vyskytuje se v nadmořské výšce od 200 do 500 m n. m. (vzácně i v rašelinných jezírkách až do nadmořské výšky 1000 m n. m.). Vodouch je jediný pavouk na světě, který obývá trvale vodní prostředí. I přesto není nijak zvlášť přizpůsobený pobytu pod vodou. Anatomicky se téměř neliší od suchozemských pavouků. Jako každý pavouk dýchá vzdušný kyslík a proto se musí jednou začas vynořit, aby nabral vzduch. Při kontaktu zadečku se vzduchem na chloupcích ulpí bublina vzduchu, kterou si vodouch přenese do svého obydlí - zvonu, tam třením zadních noh o zadeček část bubliny uvolní. Vzduch ve zvonu se doplňuje také samovolně a to difuzí kyslíku z vody. Pavučinový zvon velikosti lískového oříšku, si splétá ve vodním rostlinstvu, ale také jsem pozoroval vodoucha budujícího zvon mezi kameny. Tvoří ho tak, že do plachetkovité sítě nažene bublinu vzduchu, která tlakem vytvoří zvon.

Vodouch stříbřitýNázvy ve světě

Anglicky: Water Spider, Dánsky: Vandedderkop, Holandsky: Waterspin, Španělsky: Arana de agua

Foto: http://natur-in-wort-und-bild.blogspot.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.