Beruška vodní je hojná ve stojatých nebo i mírně tekoucích vodách. Její zadečkové články splývají v pleotelson. Dýchá pomocí žaberních nožek na zadečku. Barva těla je zelenavě hnědá až šedá s jasnějšími skvrnami. Je odděleného pohlaví.
Žije na dně, kde rychle leze, ale dovede také plavat. V letním období mají samičky tohoto druhu na spodní straně hrudi plodový vak, naplněný vajíčky nebo zárodky.
Tento korýš, dosahující délky až 13 milimetrů (samička je o něco menší – nejčastěji kolem 8 milimetrů), se živí tlejícími zbytky rostlin. Při vyschnutí biotopu přečkává ve spánku v bahně nepříznivé období.
Kopulace nastává hned po vylíhnutí samičky. Vývoj trvá 18-30 dní. Sameček měří 13 mm a samička jen 8 mm. Do akvária může být zavlečena s potravou nachytanou ve volné přírodě.
Beruška vodní se živí rozkládajícími se rostlinnými zbytky a detritem, převážně opadaným listím, které skeletuje, z okousaného listí zbývá často pouze žilnatina (dle dostupnosti potravy se jedná o všežravce).
Zajímavost: berušky vodní jsou schopnými pracanty, kteří dokáží čistit dno a jsou tak aktivními pomocníky v péči zahradní jezírka. Nepotřebují k tomu elektrickou energii ani drahé, pro organismy nezdravé, dezinfekční prostředky na chemické bázi. Berušky vodní se živí zbytky rostlin a dalšími usazeninami organického původu, které znečišťují dno a stěny jezírka a při svém rozkladu či rozvíření také vodu v něm.
Komentáře ke zvířeti