Orel nejmenší

Aquila pennata

Výskyt: Část Evropy, Afriky a Asie
Délka: 45-52 cm
Hmotnost: 750-1000 g
Počet vajec: 2 ks
Inkubační doba: 30 dnů
Průměr kroužku: 16 mm
Potrava: Ptáci
velikost písma:  A A A
15.02.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3882 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Orel nejmenší je velký jako káně, rozpětí kolem 120 cm. Zčásti je jednobarevně hnědý, zčásti světle sivý, má téměř bílou spodní část těla a černé špičky křídel. Na ramenou má světlé skvrny.

Prostředí

Krajina s lesy, poli a houštinami. Jeho let je poněkud kolébavý a připomíná let pochopů. Pokud vane vítr, tráví téměř veškerý čas kroužením vysoko ve vzduchu.

Rozmnožování

V květnu v období toku se ozývají trylky tohoto nepříliš hlučného ptáka na hnízdišti a sameček přitom provádí akrobatické svatební lety. Orli nejmenší hnízdí na stromech a koncem dubna nebo začátkem května samice kladou dvě vejce a asi 30 dní na nich sedí, přičemž sameček svou partnerku na kratší čas střídá. Přestože orli kladou dvě vejce, jen zřídka vyvedou i dvě mláďata. Zhruba po 35 dnech začíná mládě zkoušet létat, ve stáří 45 dnů je už zcela přepeřené a koncem srpna, tj. po 55 dnech, z hnízda odlétá.

Potrava

Orel nejmenší se od kání liší mohutnýma nohama se silnými drápy. Loví na zemi i ve vzduchu kořist od velikosti veverky po králíka a drobné ptáky až do velikosti křepelky. Ostatní dravce vyhání ze svého revíru virtuózními leteckými bitkami. Má velmi rozlehlý okrsek, takže jej nelze lehko spatřit. V září nebo v říjnu opouštějí orli nejmenší hnízdiště a táhnou až do africké savany, často také jen do severní Afriky, kde přezimují. Během dubna se znovu objevují na hnízdištích.

Orel nejmenšíNázvy ve světě

Anglicky: Booted Eagle, Dánsky: Dværgørn, Finsky: Kääpiökotka, Francouzsky: Aigle royal, Holandsky: Dwergarend, Chorvatsky: Patuljasti orao, Islandsky: Skálmörn, Italsky: Aquila minore, Maďarsky: Törpesas, Německy: Zwergadler, Norsky: Dvergørn, Polsky: Orzełek włochaty, Portugalsky: Águia-calçada

Foto: http://www.fokus-natur.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.