Orel volavý

Aquila clanga

Výskyt: Evropa
Délka: 60-70 cm
Hmotnost: 2-3,2 kg
Počet vajec: 1-2 ks
Inkubační doba: 42-45 dnů
Průměr kroužku: 20 mm
Potrava: Ptáci, skřivani, ještěrky
velikost písma:  A A A
15.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2790 zobrazení     1 komentář

Znaky

Rozpětí 160 cm i více. Středně velký, většinou jednobarevný orel. Mladí ptáci jsou černohnědí se světlými skvrnami na křídlech a s bělavým kořenem ocasu. Let je rychlý a obratný, střídá se mávání křídel a plachtění. Orel také dobře běhá. Má zvonivý hlas. Orla volavého jen obtížná můžeme odlišit od podstatně menšího, jen jako káně velkého orla křiklavého.

Prostředí

Řídké lesy s vysokými stromy, většinou v nížině podél toků a břehů jezer i na rozlehlých nížinných rašeliništích. V zimě v subtropické a tropické Asii. Na území České republiky se zatoulává jen velmi vzácně.

Rozmnožování

Na hnízdištích se orli objevují v dubnu a předvádějí tu své svatební lety. Pak opravují staré hnízdo a zdobí je čerstvými haluzemi. V první polovině května klade samice jedno nebo dvě vejce, mladší mládě však většinou hyne. Samice sedí na vejcích 42-45 dní, mláďata zůstávají na hnízdě 45 až 60 dní. Mládě hnízdo opouští v polovině srpna a až do konce září je rodiče v blízkosti hnízda krmí. Toulá se stále dál od hnízda a nakonec mizí směrem k oblasti, kde přezimuje.

Potrava

Orel volavý je všestranný a přizpůsobivý letec. Loví ne číhané, za výzvědného letu i během po zemi, a to savce od myši po zajíce, ptáky od skřivaních mláďat až po divokou kachnu, napadá i domácí drůbež. Mimoto se živí i ještěrkami, skokany, ropuchami, želvami a různým větším hmyzem. Pochutná si i na mršinách a na břeh vyplavených mrtvých rybách.

Orel volavýNázvy ve světě

Anglicky: Greater Spotted Eagle, Finsky: Kiljukotka, Francouzsky: Aigle pomarin, Holandsky: Bastaardarend, Chorvatsky: Orao klokotaš, Islandsky: Gjallörn, Italsky: Aquila anatraia maggiore, Maďarsky: Nagy békászó sas, Německy: Schelladler, Norsky: Storskrikørn, Polsky: Orlik grubodzioby

Foto: http://biebrzafototraper.pl

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

29.03.2018, 16:39
Latinsky - synon.: Clanga clanga
Slovensky: Orol hrubozubý
Maďarsky - správně: Fekete sas
Rusky: Большой подорлик