Orel stepní

Aquila nipalensis

Výskyt: Část Evropy a Asie
Délka těla: 66-80 cm
Hmotnost: 2,5-4,8 kg
Počet vajec: 2 ks
Inkubační doba: 45 dnů
Průměr kroužku: 20 mm
Potrava: Savci, ptáci, mršiny
velikost písma:  A A A
20.04.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4921 zobrazení     1 komentář

Znaky

Orel stepní je velikostí mezi orlem skalním a kání lesní. Mladí ptáci mají pískovou barvu, asi po pěti letech přepeřují podle rasy do víceméně tmavohnědého opeření dospělých. Pouze severoafrická rasa je stále světle hnědá. Orli stepní zřídka plachtí a často sedí na zemi, na kamenech či keřích.

Prostředí

Kdysi byl značně rozšířen v asijských stepích a jeho pískově zbarvená rasa v afrických savanách. Intenzívní zemědělství jej vytlačilo jako hnízdícího ptáka z Evropy. Na území České republiky se dnes zatoulává jen velmi vzácně.

Rozmnožování

Z afrických zimovišť se orli stepní navracejí v dubnu a vylepšují hnízdo. To je někdy na zemi, jindy na skalách nebo zříceninách a často i na stromech, hlavně v oblastech, kde jsou snůšky na zemi příliš ohrožovány. Vejce klade samice v polovině dubna a mláďata se líhnou začátkem června zhruba po 45 dnech zahřívání. V srpnu již mladí hnízdo opouštějí.

Potrava

Asijští orli stepní se specializují výhradně na lov syslů. Loví v ranních a večerních hodinách, když sysli opouštějí své nory. Orli často číhají před syslí dírou nebo se po zemi potulují v okolí. Když se sysli připravují k zimnímu spánku, odtahují orli stepní do svých zimovišť.

Všeobecně

Orli stepní často sledují při vyhledávání potravy silnice, kde požírají přejetá zvířata.

Orel stepníNázvy ve světě

Anglicky: Steppe Eagle, Dánsky: Steppeørn, Estonsky: Stepikotkas, Chorvatsky: Stepski orao, Německy: Steppenadler, Polsky: Orzeł stepowy, Rumunsky: Acvila de stepă, Slovensky: Orol stepný

Foto: http://ibc.lynxeds.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

29.03.2018, 16:52
Maďarsky: Pusztai sas
Rusky: Степной орёл
Švédsky: Stäppörn