Moták stepní

Circus macrourus

Výskyt: Část Evropa a Asie
Délka těla: 40-50 cm
Hmotnost: 320-600 g
Počet vajec: 3-5 ks
Inkubační doba: 30 dnů
Průměr kroužku: 7 mm
Potrava: Drobní savci, ještěrky, hmyz, ptáci
velikost písma:  A A A
16.02.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4466 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Sameček motáka stepního je o něco menší než sameček motáka pilicha, je velmi světlý, nemá bílý kostřec ani tmavě lemovaná křídla. Samičku rozeznáme od samičky pilicha podle kratší kostřecové skvrny. Od motáka lužního však rozeznáme motáka stepního jen obtížně.

Prostředí

Moták stepní obývá travnaté stepi východní Evropy, za tahu se objevuje i ve střední a dokonce i v západní Evropě, často invazně. Postupující orba jej zatlačuje, pravděpodobně proto, že zemědělské stroje ničí jejich hnízda na zemi.

Rozmnožování

Koncem dubna a počátkem května předvádí sameček často provázený samičkou nad hnízdištěm virtuózní leteckou akrobacii. Hnízdo je nenápadná stavba ze stébel trávy na zemi. Hnízdění začíná v květnu, samice klade většinou 3 až 5 vajec. Sedí na nich asi 30 dní, takže mláďata se líhnou začátkem června. Protože samice sedí na snůšce od nakladení prvního vejce, jsou mláďata různě stará a velká. Během období sezení na vejcích a v období po vyklubání mláďat přináší sameček na hnízdo potravu a předává ji samičce, která pak mláďata krmí. Uprostřed červena začínají mladí ptáci létat, až do září však zůstávají u rodičů.

Potrava

Hlavní potravou jsou drobní savci ale i mláďata ptáků, ještěrky a hmyz. Loví podobně jako ostatní motáci při nízkém výzvědném letu vždy nad týmiž místy. Revír stepních motáků je pozoruhodně malý.

Moták stepníNázvy ve světě

Anglicky: Pallid Harrier, Dánsky: Steppehøg, Estonsky: Stepi-loorkull, Finsky: Arosuohaukka, Francouzsky: Busard Saint-Martin, Holandsky: Steppekiekendief, Chorvatsky: Stepska eja prolaznica, Islandsky: Fölheiðir, Italsky: Albanella pallida, Maďarsky: Fakó rétihéja, Německy: Steppenweihe, Norsky: Steppehauk, Polsky: Błotniak stepowy, Portugalsky: Tartaranhão-de-peito-branco, Slovensky: Kaňa stepná, Španělsky: Aguilucho papialbo, Švédsky: Stäpphök

Foto: http://ibc.lynxeds.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.