Kakariki jednobarevný

Cyanoramphus unicolor

Výskyt: Nový Zéland
Velikost: 30 cm
Kroužek: 5,5 mm
Počet vajec: 2-3 ks
Inkubační doba: 19 dnů
Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
velikost písma:  A A A
18.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     19340 zobrazení     0 komentářů

Popis

Jak už napovídá druhový název tohoto papouška, jde, co se vzhledu týče, o velmi jednotvárného ptáka. Dominantní barvou je zelená, pouze konce křídel jsou namodralé a břicho má nádech do žluta. Oči má kakariki jednobarevný oranžové až červené. Zobák stříbrný s tmavou špičkou, končetiny bývají tmavě šedé.

Výskyt

Ve volné přírodě obývá kakariki jednobarevný Nový Zéland. Podnebí v této zemi je odlišné od našeho, nejteplejšími měsíci jsou leden a únor, nejchladněji je naopak v červenci. Ve své domovině vyhledává tento kakariki blízkosti vod, většinou na strmých svazích. Krom toho vyhledává ale i otevřené krajiny s vysokou hustou trávou. Žije v malých skupinkách.

Kakariki jednobarevný je velice aktivní papoušek. Co se jeho zvukových projevů týče, jde spíše o tichého ptáka. Chován by měl být tento papoušek pouze v rukou zkušenějších chovatelů, kteří se mohou pokusit o jeho odchov. V takovém případě snese samice pouze 2-3 vejce, které pak zahřívá zhruba 19 dnů. Oba rodiče posléze krmí mladé v budce 5-6 týdnů.

Krmivo

V přírodě se potrava tohoto druhu skládá jak z rostlinné, tak i z živočišné složky. Kakariki jednobarevný vyhledává semena, bobule, listy, ale i mršiny tučňáků a také vejce mořských ptáků.

Kakariki jednobarevnýNázvy ve světě

Latinsky: Cyanoramphus unicolor, Anglicky: Antipodes Parakeet, Německy: Einfarbsittich, Dánsky: Antipodeparakit, Španělsky: Perico de las Antípodas, Finsky: antipodienviherkaija, Francouzsky: Perruche des Antipodes, Italsky: Kakariki verde degli Antipodi, Japonsky: mujiaohashiinko, Japonsky 2: ムジアオハシインコ, Holandsky: Groene Karakiri, Norsky: Antipodeparakitt, Polsky: modrolotka zielona, Rusky: Антиподский горный прыгающий попугай, Slovensky: kakariki jednofarebný, Švédsky: Antipodparakit, Čínsky: 纯绿鹦鹉

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.