Orlosup bradatý

Gypaetus barbatus

Výskyt: Evropa, Asie, Afrika
Velikost: 105-125 cm
Hmotnost: 5-7 kg
Počet vajec: 1-2 ks
Inkubační doba: 55-60 dnů
Průměr kroužku: 25 mm
Potrava: Mrtvá zvířata, čerstvé i obnažené kosti
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4841 zobrazení     2 komentáře

Znaky

Rozpětí křídel má orlosup bradatý asi 275 cm. Má dlouhá a úzká křídla a dlouhý, úzký a kýlovitý ocas. Let je rychlý a šustivý, za letu připomíná orlosup obrovského sokola. Mladí ptáci jsou v prvních 4 letech tmavě hnědí.

Prostředí

Vysoké hory od hranice lesa až po vysokohorský stupeň. V Alpách byl vyhuben, v Pyrenejích a v horách na jihu Balkánského poloostrova je hnízdícím ptákem.

Rozmnožování

Pravidelně používané hnízdo ve skalách je nepřístupné a je zčásti postaveno z kostí. Je v něm možno ale najít i měkčí věci - jednou byl například ve hnízdě orlosupa objeven modlitební kobereček. Páření začíná uprostřed zimy svatebními lety samce, který ve vzduchu píská a dělá přemety. Samice klade jedno či dvě vejce od konce ledna, oba rodiče na nich sedí 55-60 dní. Vyklubou-li se dvě mláďata, pojde během prvních dnů později narozené. Rodiče nekrmí mládě z volete, ale přinášejí mu potravu v pařátech. Mladý pták zůstává na hnízdě asi 3 měsíce. Ve věku 2 měsíců váží už 15 liber a měří v rozpětí 180 cm. I když je v červnu nebo červenci mládě už schopno letu, zůstává u rodičů až do pozdního podzimu.

Potrava

Mrtvá zvířata, čerstvé i obnažené kosti, které jiní supi zanechali. Orlosup je výtečný plachtař, krouží ale zřídka ve značné výšce, mnohem častěji plachtí vzhůru podél srázů ve stále stejných trasách a prozkoumává svůj obrovský revír. Objeví-li potravu, dlouho krouží, pak přistává v blízkosti a přibližuje se po zemi.

Orlosup bradatýNázvy ve světě

Anglicky: Bearded Vulture, Dánsky: Lammegrib, Francouzsky: Gypaete barbu, Chorvatsky: Kostoberina, Německy: Bartgeier, Polsky: Orlosep, Rumunsky: Zăgan

Foto: http://www.nigeldennis.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

19.04.2016, 07:53
Hello.I very interested.Whats is your minim price?

emal.dzilda11@gmail.com
19.05.2015, 16:28
zvíře orlosup se mi líbí bude v referátu