Sup hnědý

Aegypius monachus

Výskyt: Přední a Střední Asie
Velikost: 100-150 cm
Hmotnost: 7-12,5 kg
Počet vajec: 1 ks
Inkubační doba: 55 dnů
Průměr kroužku: 25 mm
Potrava: Mršiny
velikost písma:  A A A
10.04.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3927 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Rozpětí křídel má sup hnědý kolem 250 cm, ale také až 3 metry. Má tmavé zbarvení, a "prknovitě" rozpjatá křídla. Krk má sup hnědý za letu natažený, ocas krátký a trojúhelníkovitý. Silně roztažené ruční letky. Hlas je troubivý a syčivý.

Prostředí

Převážně v horách, nikde není hojný a v Evropě je takřka vyhuben.

Rozmnožování

Sup hnědý hnízdí na stromech. Každoročně hnízdo přistavuje, takže může dosáhnout v průměru 2 metry a výšky jednoho metru. Tam, kde žije i leopard, odpočívá prý tato kočkovitá šelma ráda v prázdných hnízdech supa. Sup hnědý nehnízdí každoročně. Počíná hnízdit v březnu, na vejci sedí oba rodiče asi 55 dnů, jediné mládě se tedy vyklube počátkem května. Supi sedí ne vejci tak vytrvale, že je možno zahnat je z hnízda jen hrubým násilím, například házením kamenů. Rodiče napájejí mládě z volete. Mladý pták opouští hnízdo v srpnu.

Potrava

Na rozdíl od supa bělohlavého je sup hnědý specializován na svalstvo a musí protrhnout kůži, aby je mohl požírat. Chlupy vyvrhuje v chuchvalcích. Objeví-li během kroužení ve veliké výši mrtvé zvíře, řítí se hlučně k zemi s přitaženými křídly a visícíma nohama. V hnízdě je možno pravidelně nacházet zbytky králíků, drobných hlodavců, želv a ještěrek, takže můžeme předpokládat, že sup hnědý loví i menší živou kořist.

Všeobecně

V minulých staletích byli supi pozorováni i ne sever od Alp, nyní se zde vzácně vyskytují jen v tahu, ne jako ptáci hnízdící.

Sup hnědýNázvy ve světě

Anglicky: Black Vulture, Estonsky: Raisakotkas, Francouzsky: Vautour moine, Chorvatsky: Crni lešinar, Německy: Mönchsgeier, Polsky: Sęp kasztanowaty

Foto: http://cervas-aldeia.blogspot.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.