Sokol stěhovavý

Falco peregrinus

Výskyt: Evropa
Délka těla: 38-50 cm
Hmotnost: 600-1100 g
Počet vajec: 3-4 ks
Inkubační doba: 29-31 dnů
Průměr kroužku: 9 mm
Délka života: 12-17 let
Potrava: Kořist od velikosti špačka po kachnu
velikost písma:  A A A
11.01.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     14341 zobrazení     5 komentářů

Znaky

Dlouhá křídla a krátký ocas. Zblízka je i za letu vidět černý lícní pruh na světlé šíji. Látá rychlými plochými údery křídel, často nakrátko přerušenými plachtěním. Zbarvení je u jednotlivých ras velmi variabilní. Staří ptáci mají pruhované břicho, mladí jsou hnědaví s břichem podélně pruhovaným.

Rozšíření

Protože loví ve vzduchu, není sokol stěhovavý závislý na určitém životním prostředí. Vyskytuje se ve všech světadílech, vyhýbá se však rozlehlým lesům a jednotvárným nížinám. Dává přednost územím s hojností ptactva, jako jsou říční údolí ve stepích, okolí ptačích kolonií apod. Hnízdí i na kostelních věžích velkých měst kde žijí zdivočelí holubi.

Rozmnožování

Středoevropští sokoli se zdržují po celý život ve stejném hnízdišti, mohou ale obsazovat více hnízd. Ta jsou většinou ve skalních stěnách, v krajích, kde skály nejsou, využívají sokoli opuštěná hnízda jiných velkých ptáků. Ve střední Evropě kladou sokoli v posledních dnech března 3 až 4 vejce, na nichž sedí asi 20 dní. Mláďata pak zůstávají v hnízdě asi 35 dní. Jen málokdy opouští hnízdo tolik mladých ptáků, kolik samice nakladla vajec. V srpnu se mladí ptáci osamostatňují a rozletují se Především pro středoevropská - stejně jako pro sokoly z nejzazšího severu - se hodí přívlastek stěhovavý.

Potrava

Sokol stěhovavý je specializovaný lovec ye vzduchu. Krouží nejdříve v závratné výšce, vzneseni se pod ním do vzduchu pták vhodné velikosti asi tak mezi špačkem a divokou kachnou - vrhá se s mohutnými údery křídel dolů. Může přitom dosáhnout rychlosti až 280 km/h. Hravě dohoní letícího ptáka, ale srážce s ním se vyhne. Když je těsně u své kořist, zraní ji pařáty, takže se objeví oblak peří. Pak sokol srazí ptáka na zem, přistane vedle něj a usmrtí jej klovnutím. Jsou-li nablízku kolonie racků, loví racky, jinak loví sokol stěhovavý i vrány, sojky, čejky, kukačky, holuby, špačky a všechny ptáky střední velikosti, kteří v jeho blízkosti vzlétnou.

Všeobecně

Sokol stěhovavý je symbolem ohrožení přírody. Jeho stav silně klesá ve všech hustěji osídlených částech světa. Na mnoha místech vymizel úplné. Je ohrožen nejen tím, že mizí všeobecně ptáci, kteří jsou jeho potravou, ale i sokolníky, kteří jej používají jako loveckého ptáka. Proto je např. v Německu těch několik známých sokolích hnízd hlídáno elektronicky. Úbytek sokolů mají na svědomí i jedovaté herbicidy, hromadící se v jeho kořisti a vedoucí k jeho neplodnosti. Proto se stal právě obsah těchto látek v sokolích vejcích indikátorem znečištění přírody.

Sokol stěhovavýNázvy ve světě

Anglicky: Peregrine, Dánsky: Vandrefalk, Finsky: Muuttohaukka, Francouzsky: Faucon gerfaut, Holandsky: Slechtvalk, Chorvatsky: Sivi sokol, Islandsky: Förufálki, Italsky: Pellegrino, Maďarsky: Vándorsólyom, Německy: Wanderfalke, Norsky: Vandrefalk, Polsky: Sokół wędrowny, Portugalsky: Falcão-peregrino, Rumunsky: şoim călător, Slovensky: Sokol sťahovavý, Španělsky: Halcón peregrino, Švédsky: Pilgrimsfalk

Foto: https://currencewiki.wikispaces.com/Peregrine_Falcon-DavidChen

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

11.04.2021, 10:11
sokol je pro mě nejhesčí pták kterého znám
22.03.2019, 22:46
Četla jsem, že je rychlejší než gepard.
16.03.2016, 21:24
kolik stoji tensokol
05.02.2016, 14:17
kolik stojísokol
01.02.2016, 17:29
Ahojky jsem ze Slovenka ale pejšu česky protože aby ste mi rozumňeli. Miluji tohle zvíře je to vážne nádherný dravý pták. Vždy sem milovala tohle zvíře a sokoliarskí zbířata. Velkej díki za to kdo tohle napsal aspon se o tpmhle krásnem a vznešeném zvířeti dozvu víc. Vynikajíci stránka, 5 hviezdičiek. A jestli sem neco po cesky napejsala špatne tak se omlovám umím jen trošicku cesky. Dekuji. Naschle