Raroh jižní

Falco biarmicus

Výskyt: Afrika
Velikost: 43-50 cm
Hmotnost: 500-900 g
Počet vajec: 3-4 ks
Inkubační doba: 31-32 dnů
Průměr kroužku: 9 mm
Potrava: Ptáci, savci, plazi
velikost písma:  A A A
10.03.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3878 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Raroh jižní je hnědý sokol velký sotva jako vrána, s růžovým zobákem a úzkým lícním pruhem. Je rozšířen v několika rasách v tropech a subtropech. Všude je tento druh sokola vzácný, jednak proto, že vyžaduje velmi rozsáhlý lovecký revír, a také proto, že jej lidé pronásledují. Za letu je jej nesnadné rozeznat od raroha velkého.

Prostředí

Afrika. Vyskytuje se v horských oblastech až do výšky 5000 metrů, v křovinatých savanách, ale také v suchých oblastech a polopouštích. Nejčastěji na otevřených nebo lehce zalesněných prostranstvích.

Rozmnožování

Před hnízděním podniká raroh jižní zásnubní lety, při kterých silně křičí pronikavým hlasem. Hnízda si staví na skalních útesech i na vysokých stromech. V pouštních oblastech hnízdí i na zemi. Někdy zabírá hnízda po jiných ptácích. Samice snáší 3-4 vejce, ze kterých se po 31-32 denní inkubaci líhnou ptáčata. Při sezení na vejcích se střídají oba rodiče. Mláďata krmí v první fázi samec, později loví i samička.

Potrava

Raroh jižní loví různé ptáky do velikosti holubů, savce i plazy. Někdy loví v párech. Samička letí níž jako první a plaší ptáky, které pak samec loví. V období nedostatku potravy loví i štíry, sarančata a jiný hmyz. Raroh loví v letu, na zemi a dokáže lovit i letem střemhlav jako sokol stěhovavý. Pár rarohů loví často společně. Jeden z partnerů vyplaší ptáky ze země, druhý je štve a loví.

Raroh jižníNázvy ve světě

Anglicky: Lanner, Finsky: Keltapäähaukka, Francouzsky: Faucon d´Éléonore, Holandsky: Lannervalk, Chorvatsky: Krški sokol, Islandsky: Slagfálki, Italsky: Lanario, Maďarsky: Feldegg-sólyom, Německy: Lannerfalke, Norsky: Slagfalk, Polsky: Raróg górski, Portugalsky: Borni

Foto: http://www.ware.myzen.co.uk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.