Raroh velký

Falco cherrug

Výskyt: Evropa
Velikost: 47-55 cm
Hmotnost: 800-1130 g
Počet vajec: 2-5 ks
Inkubační doba: 28-30 dnů
Průměr kroužku: 9 mm
Potrava: Živočichové do velikosti králíka
velikost písma:  A A A
16.07.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5290 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Hnědavý sokol se světlou hlavou a nezřetelným lícním pruhem. Velký asi jako vrána, ale štíhlejší.

Prostředí

Jakožto pták, lovící ve vzduchu, není raroh velký vázán na určitý biotop, jeho výskyt však limituje dostatečné množství drobnějšího ptactva. Nejdále do střední Evropy zasahují jeho hnízdiště v podunajských lesích až po Rakousko. Hojný je v koloniích volavek a kormoránů. Jako hnízdící pták je v Evropě i v Českých zemích velmi vzácný.

Rozmnožování

Jako všichni sokoli nestaví raroh velký vlastní hnízdo. Tam, kde hnízdí ve skalách, zůstává věrný jednou vybranému hnízdišti. Kde hnízdí na stromech, tj. v krajích beze skal je odkázán na hnízda jiných ptáků, která však často zničí zimní nečas. Pak postrádá mnohý pár na jaře hnízdo a může vypudit z hnízda dokonce i orla královského nebo mořského. Z čapího hnízda ale musí raroh velký zmizet ihned, jakmile se dlouhozobý domácí pán vrátí z Afriky. Tam, kde rarozi hnízdí ve volavčích či havraních koloniích, mají o potravu postaráno.

Potrava

Rarozi velcí jsou všestranní lovci. Loví stejně na zemi jako ve vzduchu, někdy střemhlavým letem, jindy při přepadení nebo při štvanici. Jejich kořistí jsou zvířata do velikosti králíka nebo kachny. Jejich mláďata jsou často nezákonně vybírána z hnízd, protože rarozi velcí jsou vyhledávaní lovečtí ptáci.

Všeobecně

Kromě období hnízdění žije raroh velký tiše a nenápadně. Pár se zdržuje na hnízdišti až do doby tahu na zimoviště.

Raroh velkýNázvy ve světě

Anglicky: Saker, Dánsky: Slagfalk, Finsky: Aavikkohaukka, Francouzsky: Faucon lanier, Holandsky: Sakervalk, Chorvatsky: Stepski sokol, Islandsky: Vargfálki, Italsky: Sacro, Maďarsky: Kerecsensólyom, Německy: Sakerfalke, Norsky: Tartarfalk

Foto: http://orientalbirdimages.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.