Dřemlík tundrový

Falco columbarius

Výskyt: Evropa
Velikost: 53-69 cm
Hmotnost: 160-230 g
Počet vajec: 4-5 ks
Inkubační doba: 25-27 dnů
Potrava: Ptáci do velikosti kosa
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4192 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Dřemlík tundrový je o něco menší než poštolka obecná, dorůstá 53-69 centimetrů. Nemá ani lícní pruh, ani podélně skvrnitou hruď či černou ocasní pásku. Hřbet samečka je holubově šedý. Hmotnost se u dospělých jedinců pohybuje v rozmezí 160 – 230 gramů. Vrchní hranice hmotnosti dosahují samice, ty bývají těžší nežli samci.

Prostředí

Oblíbeným prostředím dřemlíků je tundra a lesnatá tundra, rašeliniště v severských jehličnatých lesích. Mladí ptáci táhnou v zimě až do okolí Středozemního moře, staří ptáci jen do střední Evropy, kde se zdržují v nížinách s málo stromy.

Rozmnožování

Dřemlík tundrový má hnízdní areál se v severní Evropě v bezlesých územích tundry. Hnízdí v květnu, až červnu jedou ročně. Hnízdo je vybudováno na zemi. Samice postupně snáší 4 - 5 hustě hnědě skvrnitých vajec, na kterých se v sezení střídají oba rodiče po dobu asi 26 - 30 dnů a mláďata krmí též oba rodiče po dobu dalších 25 - 27 dnů.

Potrava

Potravu dřemlíka tundrového představují obvykle drobní ptáci do velikosti kosa, ovšem též hmyz a myši. Kořist loví i z třepotavého letu, známého od poštolky.

Dřemlík tundrový je částečně tažný pták, mladí jedinci táhnou až ke Středozemnímu moři a dospělí zůstávají ve střední Evropě. Na hnízdiště se vrací počátkem dubna a odlétá v říjnu až listopadu.

Dřemlík tundrovýNázvy ve světě

Anglicky: Merlin, Estonsky: Väikepistrik, Finsky: Ampuhaukka, Francouzsky: Faucon kobez, Holandsky: Smelleken, Chorvatsky: Mali sokol, Islandsky: Smyrill, Italsky: Smeriglio, Maďarsky: Kis sólyom, Německy: Merlin

Foto: http://ibc.lynxeds.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.