Perepel lesní

Turnix sylvatica

Výskyt: Afrika, Evropa, Arabský poloostrov, Asie
Velikost: 15-17 cm
Hmotnost: 32-60 g
Počet vajec: 3-4 ks
Inkubační doba: 12-15 dnů
Potrava: Semena, hmyz
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2134 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Perepel lesní je pták nejhustšího houští nízkých palem, který pobíhá po zemi a kterého je možno jen velmi zřídka vyplašit. Pak vyletí těsně před nohama vetřelce, zafrčí těsně nad vegetací a okamžitě zase sletí na zem, aby pokračoval kličkované v pěším úprku. Je velký jako křepelka, má hnědý hřbet, po stranách hlavy má jemné skvrnky, které se směrem k bokům stále zvětšují. Podbradek je bělavý, hruď intenzívně rezavě červená a břicho bílé.

Výskyt tohoto ptáka lze prokázat takřka výhradně jen podle jeho volání, které zní jako tlumené bučení krávy. Perepel lesní je 15 až 17 cm dlouhý, sameček je menší než samička a má bledší barvy.

Prostředí

V jižní Evropě a v kraji pod Atlasem žije hlavně v porostech trpasličích palem a v jiné husté vegetaci, jako jsou husté traviny na opuštěné orné půdě. Ptáci žijí stále v hustých úkrytech a jen výjimečně prchají letem.

Rozmnožování

Perepelové žijí v jakémsi druhu „mnohomužství". Samička opouští samečka po nakladení vajec a spojuje se s dalším samečkem, přičemž opuštěný sameček přebírá péči o snůšku. V souvislosti s tím jsou samičky pestřejší a jejich barvy jsou intenzivnější' než barvy samců. Vejce klade samička na zemi do hnízdní jamky vystlané travinami. Klade obvykle 4, někdy jen 3 vejce, což je na ptáka této velikosti skutečně málo, zato ale připadá na každou samičku několik snůšek. Žlutavá vejce jsou hustě hnědě skvrnitá.

Potrava

Perepel lesní zobe různá semena a hmyz.

Perepel lesníNázvy ve světě

Anglicky: Small Buttonquail, Francouzsky: Turnix d'Andalousie, Německy: Laufhühnchen, Polsky: Przepiórnik zwyczajny, Slovensky: Prepelovec krovinový

Foto: http://www.biodiversityexplorer.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.