Kulík zlatý

Pluvialis apricaria

Výskyt: Evropa
Velikost: 25-28 cm
Hmotnost: 140-295 g
Počet vajec: 4 ks
Inkubační doba: 28-31 dnů
Průměr kroužku: 5,8 mm
Potrava: Hmyz, plži a červi
velikost písma:  A A A
02.07.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2352 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Kulík zlatý je o něco menší než čejka. V době hnízdění má černý krk a břicho, krk severské rasy je lemovaný bíle. Mimo dobu hnízdění je kulík zlatý nenápadný pták se žlutě skvrnitým hřbetem.

Prostředí

Kulík zlatý patří do skupiny bahňáků, kteří žijí převážně u vod. Pták hnízdící ve vřesovištích a tundrách, ale vždy v krátkostébelné vegetaci, takže když sedí na vejcích, má po okolí volný vý-hled. V době tahu se vyskytuje kulík zlatý u moře a ve středoevropském vnitrozemí.

Rozmnožování

Na počátku období rozmnožování začínají kulíci zlatí pelichat a získávají mnohem výraznější zbarvení, samečci například mají typicky tmavou hruď. Dosud nespárovaní ptáci si najdou protějšky většinou krátce po příletu ze zimovišť. Jednou utvořené páry spolu obvykle vydrží celý život. Ve hnízdišti je hlavním úkolem samečka hájení území, čemuž se věnuje s příkladnou horlivostí. Často se přitom dostane do sporů s jinými samečky. Když je území konečně obhájeno, vyhloubí do půdy několik mělkých důlků. Samička si pak jeden z nich vybere jako místo pro hnízdo. Během tohoto rozhodování se odehrává poměrně složitý tok, který je zakončen pářením. Samička pak vybraný důlek poněkud rozšíří, vystele a po třech týdnech do něho během jediného dne snese tři vajíčka. V sezení na vejcích se oba ptáci střídají různým způsobem: někdy sedí před den sameček a na jeho místo se večer posadí samička, jindy se oba rodiče v sezení střídají v pravidelných intervalech již během dne. Po 28 až 31 dnech se líhnou mláďata, která se vyvíjejí velice rychle a brzy již doprovázejí rodiče na výpravách za potravou. Zatímco se mláďata věnují shánění potravy, drží rodiče hlídku. Ve věku jednoho měsíce umějí mladí kulíci zlatí létat a následujícího roku mohou již sami zahnízdit.

Kulík zlatýNázvy ve světě

Anglicky: Golden Plover, Dánsky: Hjejle, Finsky: Kapustarinta, Francouzsky: Pluvier doré, Holandsky: Goudplevier, Chorvatsky: Troprsti zlatar, Islandsky: Heiðlóa, Italsky: Piviere dorato, Maďarsky: Aranylile, Německy: Goldregenpfeifer, Norsky: Heilo, Polsky: Siewka złota, Portugalsky: Tarambola-dourada, Rumunsky: Ploierul auriu mare, Slovensky: Kulík zlatý, Španělsky: Chorlito dorado, Švédsky: Ljungpipare

Foto: http://atlas3.lintuatlas.fi

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.