Kulík hnědý

Charadrius morinellus

Výskyt: Evropa
Velikost: 20-24 cm
Hmotnost: 90-140 g
Počet vajec: 3 ks
Inkubační doba: 22-26 dnů
Průměr kroužku: 4,5 mm
Potrava: Hmyz, bobule, plody a listy
velikost písma:  A A A
02.07.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2807 zobrazení     2 komentáře

Znaky

V létě je kulík hnědý zbarven výrazně - díky dvoubarevnému pruhu na hrudi, rezavě červenému břichu a bílému pruhu nad okem jej nelze zaměnit V zimním šatě jsou všechny barvy nevýrazné, ale proužek na hrudi a nad okem jsou stále patrné. Kulík hnědý je pták velký jako drozd.

Prostředí

Tundra a vysoké polohy jižních evropských pohoří, která mají charakter tundry. Hnízdí vzácně v hřebenné oblasti Krkonoš a v Alpách. Ve střední Skandinávii severně od stromové hranice, většinou v blízkosti odtávajících sněhových polí.

Rozmnožování

Tři, často i dvě vejce ve vyhrabané jamce. Vejce klade v červnu, má jen jednu snůšku v roce, ale další snůšky nejsou vyloučeny. Sameček a zpočátku i samička sedí na vejcích 22 až 26 dní. Jsou-li mláďata ohrožena, pták nápadně odvádí nepřítele od svého hnízda, tj. chová se tak, jakoby byl poraněný a láká jej odsud. Když sedí kulík na vejcích, prchá před člověkem asi na vzdálenost 50 m. Když se pak klidně posadíme v blízkosti hnízda, pták se brzy vrací a nakonec se loudavě přiblíží, až se jej člověk může dotknout. Když sedí kulík hnědý na hnízdě, nechá se dokonce krmit mouchami. Mláďata se klubou většinou v červenci, poslední mladí ptáci vylétají v srpnu. Zdá se, že mláďata vodí jen sameček, zatímco samička opouští hnízdiště již dříve.

Potrava

Hlavně hmyz, dále bobule, plody a listy.

Všeobecně

Za tahu přelétají ptáci Evropu a přezimují v oblasti Středozemního moře. Zdá se, že mnozí ptáci jsou velmi důvěřiví, to však neplatí, svedou-li je jiní ptáci k útěku. Za tahu rádi odpočívají na úhorech, ale nikoli u vody.

Kulík hnědýNázvy ve světě

Anglicky: Eurasian Dotterel, Dánsky: Pomeransfugl, Finsky: Keräkurmitsa, Francouzsky: Pluvier guignard, Holandsky: Morinelplevier, Chorvatsky: Šareni kulik, Islandsky: Fjalllóa, Italsky: Piviere tortolino, Maďarsky: Havasi lile, Německy: Mornell-Regenpfeifer, Norsky: Boltit

Foto: http://ibc.lynxeds.com/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

03.10.2018, 18:37
03.10.2018, 18:36
Kulík hnědý je dobrej pták