Kogna jižní

Enicognathus ferrugineus

Výskyt: Chile, Argentina
Velikost: 33 cm
Hmotnost: 160 g
Kroužek: 7,5 mm
Počet vajec: 5-6 ks
Inkubační doba: 26 dnů
Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
Cena: Kolem 20 000 Kč/ks
velikost písma:  A A A
18.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     14445 zobrazení     1 komentář

Vzhled

Kogna jižní, nazývaný někdy též jako papoušek smaragdový má zelené zbarvení na hlavě, prsou a křídlech. Oči jsou červené až hnědé, zobák tmavě šedý. Čelo je červeno-hnědé, břicho hnědé a ocas červeno-hnědý.

Výskyt

Ve volné přírodě se kogna jižní vyskytuje, stejně jako jeho blízký příbuzný, kogna dlouhozobý, v Chile a také v sousední Argentině, kde dává přednost skrytému životu v lesích. Není ale výjimkou ani obývání otevřené zemědělské krajiny. Ve volné přírodě žije převážně v hejnech, ta mohou být malá pouze o několika jedincích, ale i velká o několika desítkách jedinců. Za potravu mu slouží nejčastěji ořechy, bambus, žaludy, různé plody a bobule.

Chov

Tento klidný a přátelský papoušek je v chovech raritou. Měl by být chován ve velkých voliérách. Páru předložíme budku s rozměry 46 x 20 x 30 centimetrů. Na její dno snese samice 5-6 vajec, na kterých pak sedí zhruba 26 dnů. Než mláďata budku opustí, potrvá ještě dalších 53-63 dnů. Kogna jižní je velmi citlivý na vlhko a chlad. Jeho chov je dokonce u pár chovatelů provozován i v České republice, kde se podařil už i jeho první odchov.

Poddruhy

Kogna jižní velký (E. ferrugineus errugineus)
Kogna jižní malý (E. ferrugineus minor)

Kogna jižníNázvy ve světě

Latinsky: Enicognathus ferrugineus, Anglicky: Austral conure, Dánsky: Smaragdparakit, Finsky: etelänaratti, Francouzsky: Conure magellanique, Holandsky: Magelhaenparkiet, Italsky: Conure di Magellano, Japonsky: koimidoriinko, Japonsky 2: コイミドリインコ, Norsky: Sørparakitt, Německy: Smaragdsittich, Polsky: rudosterka krótkodzioba, Rusky: Изумрудный попугай, Slovensky: červenochvost tyrkysový, Čínsky: 南鹦哥, Španělsky: Cotorra Cachaña, Švédsky: Hackspettsparakit

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

19.06.2021, 12:04
temto,pták,vyskytuje,se
v,jižni,amrcice,a,jest,podobný,papoušku,vlnkovanemu