Dytík úhorní

Burhinus oedicnemus

Výskyt: Evropa
Velikost: 38-45 cm
Hmotnost: 300-535 g
Počet vajec: 2 ks
Inkubační doba: 26-27 dnů
Potrava: Hmyz, ještěrky, myši
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2390 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Dytlík úhorní je pták větší než holub - rozpětí 85 cm pískové barvy, se žlutýma nohama, velkou hlavou a velkýma očima. Je-li vyplašen, odlétá se schýleným tělem a brzy se ukrývá. Když vylétá, jsou patrné dva bílé pásy na křídlech. Aktivní je v noci, ze tmy vyluzuje daleko slyšitelné volání, které zní jako „triliúúú".

Prostředí

Písčité polopouště a stepi, pustiny a okolí řek v divočině. V minulých staletích byl dytík úhorní rozšířen všude na pastvinách střední Evropy. Od doby, kdy začala být díky intenzivnímu hnojení využívána i ta nejchudší půda, dytík úhorní ve střední Evropě téměř vyhynul, přestože se pokoušel zahnízdit na suchých úhorech. Jeho stav všude silně klesá.

Rozmnožování

Dvě, zřídka tři vejce na holé zemi. Hlavní dobou hnízdění je květen, často další snůška v červnu. Na vejcích sedí oba rodiče 26 až 27 dní a pokoušejí se poskakováním s roztaženými křídly odehnat odtud pasoucí se dobytek, vrány a ostatní vetřelce. Oba rodiče vodí mláďata.

Potrava

Hmyz, především brouci a housenky, dále i ještěrky a myši.

Všeobecně

I když dytlík úhorní obývá polopouštní prostředí, nemůže popřít svou příslušnost k bahňákům. Koupe se ve vodě a nepopelí se jako praví „stepní" ptáci, třebas stepní kurové. Od října do dubna se dytíci zdržují ve východoafrických savanách.

Dytík úhorníNázvy ve světě

Anglicky: Stone Curlew, Italsky: Occhione, Maďarsky: Ugartyúk, Německy: Triel, Norsky: Triel, Polsky: Kulon

Foto: http://www.bird-songs.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.