Ouhorlík stepní

Glareola pratincola

Výskyt: Afrika, Evropa, Asie
Velikost: 24-28 cm
Hmotnost: 70-95 g
Počet vajec: 2-4 ks
Inkubační doba: 17-18 dnů
Potrava: Živočišná, hlavně hmyz
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1949 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Společenští, hlasití ptáci velikosti drozda, které můžeme nejčastěji pozorovat za letu, kdy se podobají letícím vlaštovkám. Mají slabě vykrojený ocas. Vzhledem se podobají tzv. mořským vlaštovkám, tj. buřňákům. Jejich křídla jsou částečně rezavá.

Prostředí

Ouhorlík stepní žije zvláště ve sluncem vyprahlých bažinatých krajích, obvykle nedaleko vody. Setkáme se s nimi i v chudých, řídce zarostlých stepích.

Rozmnožování

Hnízdí v koloniích, hnízdiště jsou rok od roku jinde. Tři nebo vzácněji dvě vejce leží v hnízdní jamce, kterou je často dobytčí stopa. Kladení vajec počíná v poslední třetině května, mláďata se osamostatňují během července. Když vnikne do kolonie ouhorlíků nepřítel, obletují jej všichni staří ptáci. Jsou-li neúspěšní, někteří z nich přilétají blíž a pokoušejí se odlákat vetřelce předstíráním, že mají zraněná křídla.

Potrava

Ouhorlíci loví především ráno a večer, v horkém denním období, kdy jsou v zemi zalezlí i živočichové, jimiž se živí, ptáci odpočívají nebo se koupají. Hlavní díl potravy loví za letu, s oblibou u stád pasoucího se dobytka, kam je lákán hmyz. Ouhorlíky je možno pozorovat při lovu až téměř do úplného setmění, kdy už začínají poletovat první můry. Ptáci mimoto cupitají podobně jako kulíci po zemi, sbírají hmyz nebo jej sezobávají ve skoku ze stébel. Jejich hlavní kořistí jsou brouci a kobylky, saranče i včely a vosy.

Když už jsou mladí ptáci schopní letu, tvoří ouhorlíci hejna, která postupně táhnou do severoafrických zimovišť.

Ouhorlík stepníNázvy ve světě

Anglicky: Collared Pratincole, Dánsky: Braksvale, Finsky: Pääskykahlaaja, Francouzsky: Glaréole à collier, Holandsky: Vorkstaartplevier, Chorvatsky: Pješčarka, Islandsky: Þernutrítill, Italsky: Pernice di mare, Maďarsky: Székicsér, Německy: Braunflügel-Brachschwalbe

Foto: http://enfo.agt.bme.hu

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.