Pěnice vlašská

Sylvia nisoria

Výskyt: Evropa
Délka: 15 cm
Hmotnost: 19-32 g
Počet vajec: 4-6 ks
Inkubace: 12-14 dnů
Průměr kroužku: 3 mm
Potrava: Hmyz a jeho larvy
velikost písma:  A A A
29.03.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3822 zobrazení     1 komentář

Znaky

Jako strnad velká popelavě šedá pěnice, z dálky dělá dojem holubově šedé. Je dlouhá 15 cm. Staré ptáky lehce poznáme podle příčně proužkované hrudi, zblízka i podle nápadně žlutých očí. Mladí ptáci jsou šedí, bez proužků a můžeme je zaměnit za sedmihláska.

Prostředí

Pěnice vlašská obývá nepříliš řídké křoví, s oblibou v trnitých křovinách. V lesnatých krajích obývá hlavně rozlehlé mýtiny. Výskyt je velmi mezerovitý, což snad souvisí se zvláštními nároky na prostředí. Známá je lokalita pěnice vlašské např. u Neziderského jezera v Rakousku.

Rozmnožování

Samečkové zpívají už v den, kdy přilétají ze zimoviště - v posledních dub-nových a prvních květnových dnech. Jejich zpěv lehko zaměníme se zpěvem pěnice slavíkové a často obsahuje i motivy zpěvu pěnice černohlavé. Samečkové zpívají buď v hustém křoví, nebo při zvláštním letu: vyletí do výše, pak se klikatě snášejí k jinému keři, kde přistanou. Asi za minutu zase vyletí a vrátí se do výchozího bodu.

Hnízdo ptáci staví v křoví nízko nad zemí, nejvýše tak do dvou metrů. Je zhotoveno z volně spletených travních stébel a uvnitř vystláno chlupy a kořínky. Hnízdění probíhá od poslední dekády května do poloviny června, doba sezení na 5, ale i 4 či 6 vajíčkách je 12 až 14 dní. Vyrušíme-li hnízdícího ptáka, opustí hnízdo a v určité vzdálenosti začne naříkat. Stačí často nejmenší vyrušení, abychom rodiče zahnali tak daleko, že hnízdo opustí a na jiném místě si postaví nové. Mláďata se líhnou holá a slepá, oči se jim otvírají po 3 až 4 dnech. Po 11 až 12 dnech pak hnízdo opouštějí.

Pěnice vlašskáNázvy ve světě

Anglicky: Barred Warbler, Finsky: Kirjokerttu, Francouzsky: Fauvette éperviére, Holandsky: Sperwergrasmus, Chorvatsky: Pjegava grmuša, Islandsky: Hauksöngvari, Italsky: Bigia padovana, Maďarsky: Karvalyposzáta, Německy: Sperbergrasmücke

www.mateuszmatysiak.pl

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

17.01.2018, 18:20
Slovensky: Penica jarabá
Švédsky: Höksångare
Rusky: Ястребиная славка