Pěnice vousatá

Sylvia cantillans

Výskyt: Evropa
Délka: 12 cm
Počet vajec: 3-5 ks
Potrava: Hmyz, bobule
velikost písma:  A A A
02.07.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2543 zobrazení     1 komentář

Znaky

Pěnice vousatá je drobná skrytě žijící pěnice, dlouhá 12 cm. Sameček má modrošedý hřbet, křídla a ocas hnědošedé. Brada, hrdlo a hruď jsou vínově červené a oddělené od šedé horní části hlavy nápadným bílým proužkem, který vybíhá od základny zobáčku. Břicho je bělavé, boky bělorezavé. Samička je pestřejší. Poznáme ji podle bílých stran ocasu a bílého prsténce okolo oka, který u samečka je červený. Při vzrušení se pěnice vousatá ozývá křikem „tek" a „trr".

Prostředí

Hustý křovinatý porost překrytý stromy, slunné svahy ve středomořské makchii, trnitý bylinný porost.

Rozmnožování

Hnízdo je jako u všech pěnic volně spleteno a je umístěno v nejhustší vegetaci ve výšce mezi 10 cm až 1 m. Tři až čtyři vejce jsou většinou šedá nebo zelenavá s šedozelenými nebo tmavohnědými skvrnkami. Sameček prý buduje i „hnízda na hraní", což je i příčinou jeho nepříliš šťastně stanoveného latinského názvu, protože ptáci si samozřejmě nehrají. Jde spíše o hnízda, jimiž se sameček prokazuje samičce při toku jako majitel okrsku. Mimoto předvádí pěnice vousatá lety se zpěvy, při nichž vydává melodické švitoření, které mnohem častěji jen slyšíme, nežli vidíme jeho původce. O hnízdění víme jen málo, pravděpodobně se však neliší od ostatních pěnic. Začíná v polovině dubna a trvá do začátku června, což by nasvědčovalo dvěma snůškám v sezóně.

Potrava

Zřejmě jako u ostatních pěnic: převážně drobní členovci, jako příkrm bobule.

Pěnice vousatáNázvy ve světě

Anglicky: Subalpine Warbler, Dánsky: Hvidskægget Sanger, Finsky: Rusorintakerttu, Francouzsky: Fauvette passerinette, Holandsky: Baardgrasmus, Chorvatsky: Bjelobrka grmuša, Islandsky: Kampasöngvari, Italsky: Sterpazzolina, Maďarsky: Vörhenyes poszáta, Německy: Bartgrasmücke

Foto: http://gokceadagonulluleri.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

17.01.2018, 18:38
Maďarsky - alt.: Bajszos poszáta (Curruca cantillans?)
Slovensky: Penica fúzatá
Rusky: Субальпийская славка или Pыжегрудая славка
Švédsky: Rödstrupig sångare
Španělsky: Curruca carrasqueña