Pěnice kaštanová

Sylvia undata

Výskyt: Evropa, sever Afriky
Délka: 12,5 cm
Hmotnost: 8-10 g
Počet vajec: 3-5 ks
Inkubace: 12-13 dnů
Potrava: Hmyz, plody
velikost písma:  A A A
03.03.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2245 zobrazení     2 komentáře

Znaky

Pěnice kaštanová je velmi malá pěnice, dlouhá 12,5 centimetrů. Její hřbet je obvykle tmavohnědý, hlava slabě našedlá. Dlouhý a úzký světle lemovaný ocásek. Na červenohnědém hrdle jsou jemné bílé proužky, duhovka a oční kroužek jsou červené. Samice se samci velmi podobá, pouze je shora zbarvená více dohněda a zespodu je matnější. Varovné volání zní asi jako „pek".

Prostředí

Pěnice kaštanová vyhledává s oblibou hustá křoviska v makchii. Je to stálý druh, pouze populace ze severozápadní Afriky se na zimu stahují jižněji, na severní okraj Sahary. Výjimečně zalétla tato pěnice také do České republiky – v červnu 1969 byl nalezen uhynulý samec u Polné.

Rozmnožování

Sameček staví „zábavná" hnízda, samička poté vystaví to pravé hnízdo, umístěné většinou nízko v porostu neprostupných trnitých křovin, v tamaryšku apod. Zvenčí ptáci připevňují na hnízdo často pavoučí kokony a vystýlají je měkkými rostlinnými vlákny. Tento druh má dvě, snad i tři snůšky v roce od dubna do poloviny června. Tento malý druh pěvce z čeledi pěnicovitých snáší zpravidla 3 až 5 vajec, na kterých sedí hlavně samička.

Všeobecně

Pěnice kaštanová je stálým a celoročním ptákem jen v teplejších oblastech svého hnízdiště.

Pěnice kaštanováNázvy ve světě

Anglicky: Dartford Warbler, Finsky: Ruskokerttu, Francouzsky: Fauvette pitchou, Holandsky: Provençaalse grasmus, Chorvatsky: Crvenooka grmuša, Islandsky: Busksöngvari, Italsky: Magnanina, Maďarsky: Bujkáló poszáta, Německy: Provencegrasmücke, Norsky: Provencesanger

Foto: https://www.birdguides.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

17.01.2018, 18:48
Slovensky: Penica hnedá
Španělsky: Curruca rabilarga
Švédsky: Provencesångare
Rusky: Провансальская славка
Italsky: Magnanina comune
17.01.2018, 18:46
Slovensky: Penica hnedá
Španělsky: Curruca rabilarga
Švédsky: Provencesångare
Rusky: Провансальская славка
Italsky: Magnanina comune