Znaky
Pěnice kaštanová je velmi malá pěnice, dlouhá 12,5 centimetrů. Její hřbet je obvykle tmavohnědý, hlava slabě našedlá. Dlouhý a úzký světle lemovaný ocásek. Na červenohnědém hrdle jsou jemné bílé proužky, duhovka a oční kroužek jsou červené. Samice se samci velmi podobá, pouze je shora zbarvená více dohněda a zespodu je matnější. Varovné volání zní asi jako „pek".
Prostředí
Pěnice kaštanová vyhledává s oblibou hustá křoviska v makchii. Je to stálý druh, pouze populace ze severozápadní Afriky se na zimu stahují jižněji, na severní okraj Sahary. Výjimečně zalétla tato pěnice také do České republiky – v červnu 1969 byl nalezen uhynulý samec u Polné.
Rozmnožování
Sameček staví „zábavná" hnízda, samička poté vystaví to pravé hnízdo, umístěné většinou nízko v porostu neprostupných trnitých křovin, v tamaryšku apod. Zvenčí ptáci připevňují na hnízdo často pavoučí kokony a vystýlají je měkkými rostlinnými vlákny. Tento druh má dvě, snad i tři snůšky v roce od dubna do poloviny června. Tento malý druh pěvce z čeledi pěnicovitých snáší zpravidla 3 až 5 vajec, na kterých sedí hlavně samička.
Všeobecně
Pěnice kaštanová je stálým a celoročním ptákem jen v teplejších oblastech svého hnízdiště.
Komentáře ke zvířeti
Nepřihlášený uživatel
Španělsky: Curruca rabilarga
Švédsky: Provencesångare
Rusky: Провансальская славка
Italsky: Magnanina comune
Nepřihlášený uživatel
Španělsky: Curruca rabilarga
Švédsky: Provencesångare
Rusky: Провансальская славка
Italsky: Magnanina comune