Břehule říční

Riparia riparia

Výskyt: Evropa, Asie, sever Afriky, Severní Amerika
Velikost: 12 cm
Hmotnost: 11-17 g
Počet vajec: 4-6 ks
Inkubační doba: 16-18 dnů
Průměr kroužku: 2,5 mm
Potrava: Hmyz
velikost písma:  A A A
04.04.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3886 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Břehule říční je malá hnědá vlaštovka, létající poněkud ploše a bezhlučně. Loví často nad vodou a od jiných vlaštovek ji lehce rozeznáme. Samec i samice jsou na horní straně těla hnědí, na spodní bílí. Charakteristickým znakem je zemitě hnědý příčný proužek na hrdle a mělce vidlicovitě vykrojený ocas. Je 12 centimetrů dlouhá.

Prostředí

Břehule říční žije v blízkosti příkrých hlinitých nebo písčitých stěn.

Rozmnožování

Obývá místa s vysokými hlinitými břehy nebo podobné stěny, například v pískovnách. V těchto stěnách vyhrabávají oba partneři hnízdní nory, které končí hnízdní komůrkou, vystlanou trávou a peřím. Na 4-6 bílých vejcích sedí oba rodiče 16-18 dní. Břehule patří mezi ohrožené druhy ptáků. Po umělé regulaci vodních toků našla náhradní stanoviště v pískovnách a dalších těžebních prostorech. V rámci projektu „Stabilizace populace břehulí v Jihočeském kraji“ organizace Calla upravuje hnízdní stěny břehulí v jihočeských pískovnách ve Lžíně na Táborsku, Záblatí na Třeboňsku a Třebči na Borovansku, ve kterých bylo napočítáno celkem 863 břehulích nor.

Potrava

Hmyz ulovený ve vzduchu. Břehule loví neúnavně nad hladinou jezer, řek a rybníků, často daleko od stěn, v nichž hnízdí. Komáry loví večer i dlouho po západu slunce.

Břehule říčníNázvy ve světě

Anglicky: Bank Swallow, Finsky: Törmäpääsky, Francouzsky: Hirondelle de rivage, Holandsky: Oeverzwaluw, Chorvatsky: Bregunica, Islandsky: Bakkasvala, Italsky: Topino, Maďarsky: Parti fecske, Německy: Uferschwalbe, Norsky: Sandsvale, Polsky: Górniczek, Portugalsky: Andorinha-das-barreiras, Rumunsky: Lăstun de mal, Slovensky: Brehuľa obyčajná, Španělsky: Avión zapador, Švédsky: Backsvala

Foto: http://www.wildaboutbritain.co.uk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.