Aktuálně: 5 716 inzerátů166 203 diskuzních příspěvků17 630 uživatelů

Lori límcový

Phygis solitarius

Lori límcový

Phygis solitarius

Lori límcový

  • Výskyt: Indonésie
  • Velikost: 20 cm
  • Hmotnost: 75-85g
  • Kroužek: 6,5-7,0 mm
  • Počet vajec: 2
  • Inkubační doba: inkubační doba 28 dní
  • Potrava: nektar, květy, plody
  • Cena: 50-60 000 Kč/pár
Lori límcový
Kam se řadí?

Lori límcový

Taxonomie

  • Třída: Aves - ptáci
  • Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
  • Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
  • Nadřád: Neognathae - letci
  • Řád: Psittaciformes - papoušci
  • Čeleď: Loriidae - loriovití
  • Rod: Chalcopsitta - lori
Lori límcový
Kde žije?

Lori límcový

Asie

  • Nadmořská výška: 940 m
  • Povrch: sever rovinatý, střed kontinentu hornatý
  • Teplotní pásy:
  • Tropický: podnebí rovníkové, monzumové, kontinentální
  • Subtropický: v zimě chladno, vlhko; v létě vedro, sucho
  • Mírný pás: spadá většina kontinetu
  • Subpolární pás: severní oblast
  • Polární pás: nejsevernější oblast
  • Teplota:
  • Zima: až -50 °C (Sibiř)
  • Léto: 5-35 °C
  • Roční úhrn srážek:
  • Nejvíce jih a jihovýchod: 2000-3000 mm
Ing. Zbyněk Pokorný 18.09.2013, 12:58
24 789 11 minut čtení

Popis

Je to středně velký lori zavalité postavy. Základní barva opeření je červená, uzdička, čelo a temeno hlavy je tmavě purpurové, záda, křídla, spodní krovky křídelní a spodní krovky ocasní zelené, týl a kostřec žlutozelené, břicho a stehna fialově modré až purpurové, úzké okruží oka černé, duhovka červená až červenohnědá, oranžová, nohy růžově oranžové, zobák oranžový. Žlutozelená pera v týlu má prodloužená a umí je vztyčit podobně jako kakaduové chocholku na hlavě, čímž vytvoří "límec". Odtud pochází i jeho název. Samice je stejná, jako samec, čelo nemá tak sytou barvu a zadní temeno hlavy se zeleným nádechem. Tento zelený nádech je natolik výrazný, že obvykle není zapotřebí určení pohlaví lékařským vyšetřením. Mladí ptáci jsou celkově matnější ve zbarvení, zobák a duhovka je tmavá, na prsou různé purpurové či žlutozelené skvrny, Vašíček udává běhák světle šedý.

Poddruhy

V současné době není uznáván žádný poddruh tohoto papouška.

Mutace

Dosud nejsou známy žádné mutace tohoto druhu.

Systematika

V minulosti byl zařazován do rodu Calliptillus. Dnes jej někteří autoři zařazují do rodu Vini (např.R.Low), ke kterému má bezesporu velmi blízko.

Rozšíření

Větší ostrovy v souostroví Fiji, pohoří severní části souostroví Lau až po Lakembu a Oneatu. Obývá mlžné pralesy zalesněných ostrovů, suchým, otevřeným prostranstvím bez stromů se vyhýbá. Zalétávají na kokosové plantáže, do sadů a zahrad, setkat se s nimi lze i v centrech měst.

Život v přírodě

Mimo hnízdní sezónu jsou obvykle vidět v malých skupinkách čítajících 5 – 8 jedinců, avšak na kvetoucích stromech lze příležitostně spatřit hejna až 50-ti ptáků. Žijí nomádským životem a přelétávají do míst s dostatkem potravy. Při jejím sběru preferují kokosové palmy (Cocos nucifera) a často ničí jejich květenství i listy okolo, aby se dostali k pylu a nektaru. V té době jsou také poměrně agresivní k ostatním živočichům živícím se nektarem, které považují za konkurenci. Při sběru potravy se hlasově příliš neprojevují. Jinak jsou však aktivní a hluční, ozývají se pronikavým dvouslabičným voláním, podle kterého jsou v pralese dobře rozpoznatelní. Při vyrušení však ztichnou eventuelně odletí na jiné místo. Jsou výborní letci, létají rychle a obratně. Arndt udává, že při letu je slabě slyšitelné mávání křídel. Hnízdní období začíná v červenci a trvá do prosince. Hnízda si budují ve ztrouchnivělých pahýlech větví a stromů (kokosové palmy), skořápkách kokosových ořechů visících na stromě a to i nízko nad zemí. Při hnízdění jsou velmi agresivní a napadají i velké holuby, kteří se náhodou ocitnou v blízkosti hnízda. Samička snáší obvykle 2 vajíčka, jejichž průměrná velikost je podle Arndta 25,5 x 20,0mm, podle Vašíčka 27,1 x 24,2. Odhaduje se, že se v přírodě dožívá 10-15 let.

Potrava

Květy, nektar, pyl, měkké ovoce (např. zralé mango), různé bobule, housenky i hmyz. Vašíček uvádí, že jejich oblíbenou potravou jsou květy stromu Erythrina sp.

Chov v zajetí

Jedná se o živého a aktivního papouška, který snadno přivykne na společnost lidí. Není příliš hlučný, přestože jeho hlasový projev je výrazný. Vlohy k mluvení nejsou známé, avšak má se za to, že nebudou velké. K jiným druhům ptáků bývají obvykle agresivní a to i mimo hnízdní sezónu. Skupinový chov je možný pouze ve velké voliéře, kde má každý pár možnost hájit si své teritorium. Chov jako takový je považován za náročný a nelze ho doporučit začátečníkům. Ptáci se v zajetí jen těžko aklimatizují a velmi obtížně přivykají na náhradní potravu. V chovech jsou náchylní na napadení organismu bakteriemi a houbami, vysoká hygiena chovu je bezpodmínečně nutná. Velmi často hynou zcela náhle bez viditelných vnějších symptomů. Těžko snáší změnu stravy. Velmi rádi se koupou. Větší voliéry mohou být osázeny rostlinami, v menších voliérách nebo klecích se to však nedoporučuje, protože je mohou loriové límcoví zničit. Nikde nejsou doklady o tom, že by se mimo svoji domovinu choval jako domácí mazlíček. Arndt udává minimální velikost voliéry 4 x 2 x 2m (délka x šířka x výška). Voliéra by měla být z takových materiálů, aby byla zajištěna dostatečná hygiena prostředí. Minimální teploty by se měly pohybovat okolo 20oC, při aklimatizaci po dovozu min. 24 °C. Do voliér je třeba umístit budku i mimo hnízdní období, protože ptáci v ní nocují. Rozměry budky jsou dle Arndta 15 x 15 x 60cm. První doklady o chovu v zajetí jsou z roku 1870, kdy byl dovezen do Anglie kpt. T.K.Hudsonem. Prvního odchovu v zajetí bylo dosaženo v Anglii u lorda Tavistocka v roce 1939. Odchov začíná být v dnešní době relativně častý a dle úspěšných chovatelů ani není nijak složitý. Ve snůšce jsou obvykle 2 vajíčka. Inkubační doba se udává 28 dní, po dalších 9 týdnech vylétají z hnízda. Rodiče je pak ještě další až dva až tři týdny dokrmují. Pokud je plně harmonizující pár, lze je s úspěchem odchovat pod vlastními rodiči. Dospělí pak bez větších problémů dokáží v zajetí hnízdit 2x ročně. Velikost kroužků pro kroužkování je 5mm.

Kříženci

Odchováni byli kříženci s lorim tmavým (Pseudeos fuscata) v ZOO Taronga, Sydney v roce 1957 a opakovaně i v r.1958.

Zastoupení v chovech

V České republice je dle mých informací tento druh v současné době zastoupen ve dvou chovech.

Krmení

Základem potravy je kaše pro lorie nahrazující nektar (doporučena instantní) a dostatek čerstvého ovoce a rovněž i zelené krmivo - převážně ptačinec. Jako doplněk je možné použít vaječnou směs, piškoty, moučné červy, vařenou kukuřici, naklíčené zrní atd. Neměly by chybět ani čerstvé větve s listy, pupeny nebo i květy. Nedoporučuje se podávat piškoty nebo jiné vysoce kalorické doplňky, po kterých ptáci mohou tloustnout. Pokud se vyhýbáte umělé instantní kaši, nebo Vám právě došla, osvědčila se mi u všech loriů směs, která se skládá z dětských piškotů a rozmixovaného ovoce a do tohoto základu přidávám trochu medu, nízkotučný bílý jogurt, glukózu, kukuřičný škrob, pyl, pivovarské kvasnice, vitamíny a doplňuji vodou.

Osobní zkušenosti

Loriové límcoví přišli do našeho chovu letos v létě s pověstí jedněch z nejchoulostivějších druhů loriů zastoupených v chovech. Podle toho také ze začátku vypadala i naše péče - snažili jsme se o až sterilní prostředí, krmení dostávali až čtyřikrát denně zcela čerstvé, a pokud bychom měli doma hygienické roušky přes ústa, asi bychom je používali. Nicméně postupem času jsme podmínky jejich chovu přizpůsobili našemu obvyklému standardu a nyní mají zcela stejnou péči, jako všichni ostatní loriové v našem chovu. A od začátku si nás zcela získali svojí bezprostředností, hravostí a denní aktivitou. Oba páry, které jsou dnes v naší kolekci jsou z konce roku 2005 - tedy mladí ptáci, již odchovaní v zajetí. Po počátečním krátkém období aklimatizace, kdy byli poměrně plaší a snažili se v naší přítomnosti co nejvíce skrýt, velmi zkrotli a počáteční plachost byla nahrazena opačným extrémem hraničícím až s drzostí. Dnes je již zcela samozřejmé, že při podávání krmení okamžitě skočí na ruku snažíc se dostat první (samozřejmě ty nejlepší) kousky ovoce, nektaru případně jiných pochoutek. Při otevření voliérky jsou během krátké doby venku a užívají si létání po celém prostoru našeho chovatelského zařízení. Z vlastní zkušenosti tak mohu potvrdit, že jsou velmi rychlí a obratní letci tak, jak je to popisováno v literatuře. Na tyto vlastnosti nejvíce myslím, když je někdy musím chytat - většinou totiž vědí, kde bydlí a dobrovolně se do své ubikace vracejí. Jak jsem již v úvodu napsal, dnes mají stejný hygienický standard, jako ostatní loriové v našem chovu. Snažíme se sice o co nejčistší prostředí, avšak ke sterilnímu má poměrně daleko. Přesto jsme nikdy nepozorovali žádné příznaky strádání, bakteriální, virové, houbové či plísňové nákazy, na kterou mají být obzvláště náchylní. Naopak se zdá, že jim nynější péče vyhovuje lépe, než když jsme okolo nich chodili "v bílých pláštích". V našem chovu jsou také mimořádně tiší, což je opět v rozporu s obecným tvrzením, že mají i v zajetí výrazný hlasový projev. Svým hlasovým projevem a to jak intonací tak intenzitou se podobají charmozinům. Na námi podávanou stravu si zvykli prakticky okamžitě. Očekávané problémy, které jsou rovněž avizované v literatuře, se nedostavily. To přičítáme tomu, že ptáci již pochází z odchovu v zajetí a nejsou importováni z domoviny. Pravidelně se koupou, avšak zhruba stejně často, jako ostatní loriové v našem chovu. Větší intenzitu koupání udávanou v literatuře jsme nezaznamenali. Vodu na koupání musí mít však absolutně čistou, jinak do ní nevlezou. Provedli jsme také pokus se zelení ve voliérce a každý pár dostal jako dekoraci sazenici stromku granátového jablka. Po necelých dvou hodinách jsme však museli oba stromky odebrat, aby je ptáci zcela nezničili. Přitom dřevěné konstrukce voliér si prakticky nevšímají. Po necelém půlroce jejich chovu můžeme tedy uvést první konkrétní poznatek - zdá se, že loriové límcoví nejsou až tak choulostivý druh, jak se v literatuře udává. Přesto bych ho začátečníkům nedoporučil.

Ochrana a obchod Lori límcový je zařazen do přílohy II úmluvy CITES, přestože jeho početní stavy v domovině jsou vysoké. Vzhledem k řídkému osídlení nedochází k ničení deštných pralesů a tudíž k omezování jejich biotopu a tak se jejich početní stavy nesnižují. Loven je pouze příležitostně, častěji jsou vybíráni mladí ptáci z hnízd, aby byli dále chováni v zajetí. Takto získaná mláďata však obvykle brzy hynou vzhledem k nevyhovující předkládané potravě (např.kukuřice, cukrová třtina, různé bobule). V rámci Evropské unie nejsou kladeny žádné formální překážky pro obchod. Jediným průvodním dokumentem je pak veterinární povolení k převozu z okresu do okresu (v rámci ČR) - toto bývá velmi často opomíjeno, avšak nikdy jsem neslyšel o jakýchkoliv problémech či dokonce sankcích ze strany státních úřadů - či veterinární povolení k převozu ze státu do státu (v rámci EU). Toto povolení je naopak důležité, protože případná celní kontrola v tom daném státě může papoušky bez tohoto povolení zabavit a Vám způsobit nemalé problémy. Veterinární povolení k převozu vydává příslušná Okresní veterinární správa (potvrzení od soukromého veterinárního lékaře neplatí). Eventuelní dovoz či vývoz mimo Evropskou unii povoluje v ČR Ministerstvo životního prostředí po konzultacích se Státní agenturou pro ochranu přírody a Státní veterinární správa. Od podzimu 2006 však platí na celém území EU dovozní embargo v důsledku rozšíření ptačí chřipky. V současné době lze výjímečně povolit do osobního zájmového chovu dovoz maximálně 2 párů. Aktuální veterinární informace lze nalézt na portálu Státní veterinární správy V Evropě patří tento druh mezi méně chované lorie a jeho cena se pohybuje mezi 1,300 - 1,600,-EUR. V České republice dosud nabízen nebyl, ale jeho cena zde bude pravděpodobně respektovat cenu evropskou. Předpokládá se, že jeho cena bude v blízké budoucnosti mírně klesat. Ceny v jiných částech světa mi jsou neznámé.

Zajímavosti

Pošta Fiji vydala poštovní známky s námětem lori límcového.

Mohlo by vás také zajímat

Barnard límcovýLori kardinálskýLori malýLori mnohobarvýLori modrobřichýLori mošusovýLori olivovýLori smaragdovýLori škraboškovýLori tmavý

Podělte se s námi o názor na tento text →