Vlaštovka skalní

Cecropis daurica

Výskyt: Evropa, Asie, Afrika
Inkubační doba: 14 dnů
Potrava: Hmyz
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2516 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Vlaštovka skalní má červenohnědý kostřec a červenohnědý týlní proužek. Dlouhá ocasní péra. Létá pomaleji než vlaštovka obecná, často krouží a ve větru zůstává „stát" ve vzduchu, přičemž jen mírně kormidluje. Na první pohled se podobá vlaštovce obecné ale je o něco tmavší.

Prostředí

Vlaštovka skalní hnízdí pod mosty, v jeskyních, rozvalinách i v domech, vždy v blízkosti vody. Na území České republiky nehnízdí, poprvé u nás byla pozorována teprve v nedávné minulosti. Objevuje se v otevřené kopcovité krajině jižní Evropy a Asie, Portugalska, Španělska, Japonska, Indie a Afriky. Zimují v Africe nebo Indii a občas zaletuje i na Vánoční ostrov a severní Austrálii.

Rozmnožování

Vlaštovky sbírají vlhkou hlínu, promíchají ji s lepivými slinami a pak staví hnízdo, jež typický tvar připomíná po délce rozpůlenou láhev a je upevněno na stropě. Jeho délka včetně láhvovitého vchodu je až 50 centimetrů. Vlaštovka skalní hnízdí od května do července, na vejcích sedí samička zhruba 2 týdny (12-16 dnů), mláďata hnízdo opouštějí ve stáří 20 až 21 dnů a jsou dále přikrmována rodiči ještě další 2 týdny.

Potrava

I tento druh z čeledi vlaštovkovitých je výborný letec a loví ve vzduchu nalovený hmyz až do velikosti motýlů a vážek.

Vlaštovka skalníNázvy ve světě

Anglicky: Red-rumped Swallow, Finsky: Ruostepääsky, Francouzsky: Hirondelle rousseline, Holandsky: Roodstuitzwaluw, Chorvatsky: Pećinska lastavica, Islandsky: Brandsvala, Italsky: Rondine rossiccia, Maďarsky: Vörhenyes fecske, Německy: Rötelschwalbe

Foto: http://www.dutchbirding.nl

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.